06.12.2015 - 15:57
3239
11
Yazı Boyutu:    
Neredeyse artık her güne yeni bir kadın cinayeti haberiyle uyanıyoruz. Kadın cinayeti faillerine uygulanan her indirim, başka bir cinayetin kapısını aralıyor. 

'Tutku cinayeti', 'Aşk cinayeti' adı altında erkek faillere verilen indirimler, diğer failleri cesaretlendiriyor. 

Sevdiğini iddia ettiği Hatice Kaçmaz'ı evlenme teklifini kabul etmediği için 16 bıçak darbesiyle öldüren Orhan Munis'in bu suçu tasarlayarak işlemediğine kanaat getiren Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nin sanığa verdiği indirimi unutmadık. 

Uşak’ta Mehmet Gündoğdu ayrıldığı eşi Sevim Gündoğdu’yu 24 Ekim 2013’te 3 bıçak darbesiyle öldürdü. Savcı, ‘kasten adam öldürmek’ten ceza istedi. Hakkındaki mütalaayı reddeden Gündoğdu, “Emsal olaylarda kadının giydiği streç kıyafet indirim nedeni sayılırken, eşimin beni aldattığını söylemesi neden indirim nedeni olarak kabul edilmemektedir” dedi. Mahkeme, Gündoğdu’yu indirimsiz ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasına çarptırdı.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, kadın cinayetlerinde indirimler uygulanması amacıyla çalışma başlattı. 

'İntikam değil adalet istiyoruz' sloganıyla yola çıkan kadınlar, 5 temel talebin kabul edilmesini istiyor. 

1. Cumhurbaşkanı, başbakan ve meclisteki bütün parti liderlerinin kadına yönelik şiddeti kınaması

2. 6284'ılı koruma kanunun etkin uygulanması

3. Ceza kanunu'na "ağırlaştırılmış müebbet" teklifimizin yerine getirilmesi

4. Kadın Bakanlığının kurulması

5. Cinsiyet ve cinsel yönelim eşitliğini esas alan yeni anayasa talep ediyoruz

Platformun 'Kadın katillerine ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası neden yasalaşmalıdır?' sorusuna cevabı şöyle:

Son dönemde, özellikle Özgecan ile birlikte bütün toplum bizim taleplerimizi sahiplenmiş, aynı zamanda toplum vicdanını en çok yaralayan sorunun ceza indirimleri olduğu da görülmüştür. Bu bakımdan platformun öne çıkardığı, çözüm için ilk adım olarak gördüğü talep; Türk Ceza Kanunu'nda "kadın cinayeti" teriminin yasal statü kazanmasıdır. Kadın cinayetlerinin sürmesine sebebiyet veren indirimler kaldırılmalı, madde "ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası" olarak düzenlenmelidir.

Platform "idam" ve "hadım etme" gibi uygulamaları, insan haklarına aykırı bulur ve reddeder. Kadın cinayetlerinde evrensel adalete uygun olan düzenleme "ağırlaştırılmış müebbet"tir.


Bu talepler çözüm için başlangıç adımlarıdır, hayat kurtaran "acil tedavi" sayabileceğimiz bu adımlar somut olarak atılmaya başlanır ise yaşadığımız tablo hızla değişecek, düzelecektir. Bununla beraber, yaşadığımız sorunların köklü çözümleri için orta ve uzun vadede yapılması gerekenler vardır. Kadın erkek eşitliği konusunda, cinsiyetçiliğe ve ayrımcılığa karşı eğitimlerin hem toplumun hem gelecek kuşakların bilinç kazanmasının daima devam etmesi gerekir.

Kadınların tam olarak eşit haklarına kavuşarak yaşaması için önümüzde uzun ve sabır gerektiren bir mücadele var. Şimdi şu anda kadınların hayatını kurtarmak için yapabileceklerimizi ertelemeden, elimizden geleni yapar isek, yarın hayatını kurtardığımız kadın kardeşlerimizle omuz omuza diğer haklarımızın mücadelesini de verebiliriz.Üye OlÜye Girişi