Ferzan Sarpkaya

Köşe Yazarı

14.05.2017 - 02:03
1558
3
Yazı Boyutu:    
Kadınlar anaç oldukları kadar öncüdürler. Liderlik vasıflarına sahiptirler. Yaradılışları gereği duygusal ve bir o kadar da güçlü bireylerdir. 
 
Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ilkbahar festivali kutlamalarıyla başlar. Antik Romalılar da ilkbahar festivallerini İsa'nın doğumundan 250 yıl öncesinden ana tanrıça Kibele onuruna kutluyorlardı.

ABD'de Anna Jarvis'in kaybettiği kendi annesi için 1908 yılında başlattığı anma günü, 1914 yılında Kongrenin onayıyla Amerika çapında genişledi.Anneler Günü dünyada farklı günlerde kutlanır.
En geniş şekilde Mayıs ayının ikinci haftasında kutlanır.

Öncü kadınlardan:

Mary Wollstonecraft 1759-1797Feminizm kavramından ilk bahsedenler biri olan yazar, ‘Kadın Hakları’nın yasalaşması fikrini ortaya attı.

Susan B.Anthony 1820 – 1906Köleliğin ortadan kalkması ve kadınlara oy hakkı verilmesi için büyük mücadele verdi.

Marie Curie 1867-1934Radyasyon üstünde yaptığı çalışmalarla Nobel Ödülü’nü kazanan ilk kadın bilimci.

Eleanor Roosevelt 1884-1962‘Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesi’ni Birleşmiş Milletler Genel Kuruluna sunan ve kabul edilmesini sağlayan dünyanın ilk First Lady’si.


Cesaretleri, girişimci ruhları, sanatsal yönleri veya hırsları ile Türk tarihine adlarını altın harflerle yazıldılar
Kendilerine güvenleri tamdı. Her dönemin kendine has törelerini yıkmasını bildiler. Zaten bu da başarıyı getirdi. Kadın ve insan olduklarını ise hiçbir zaman unutmadılar.

Zübeyde Hanım (1857-1923)
Hepimiz tanıyoruz fazla söze gerek yok. Cumhuriyet'imizin kurucusu Ulu Önder'imiz Mustafa Kemal Atatürk'ün annesi.
Sabiha Bengütaş (1940-1992) Türk tarihinin ilk kadın heykeltraşı.
Halide Edip Adıvar (1884-1964) Öğretmen, yazar, şair, akademisyen ve siyasetçi 
Afife Jale (1902-1941) İlk kadın tiyatro oyuncusudur.
Nene Hatun (1857- 1955) Erzurum Muharebesi'nde Aziziye Tabya'sını düşmana karşı savunmak için canını dişine takarak büyük kahramanlıklar gösteren Nene Hatun, bu savaşta 20'li yaşlarında olup kundaktaki bebeğini ardında bırakarak tarih yazmıştır.
Sabiha Gökçen (1913-2001) Atatürk'ün manevi evlatlarından biri olan Sabiha Gökçen, ilk Türk kadın pilot ve savaş uçağı pilotudur
Tezer Özlü (1943-1986) Türk edebiyatına farklı bir bakış, sıradışı bir soluk getiren yazar.

Liste çok uzun kadınlar kadın analar. Tarihin her döneminde yürekli sokakta evde işte savaşta demir parmakların ardında anneliklerinden ödün vermeyenler.


Başarılı kök söktüren. Her meslekten analar, okuyan direnen . Özgürlüklerinden ödün vermeyen emeği için savaşan çocuğu için can vermeyi göze alan . 

Tam aksi kadınlar . Okumasına izin verilmeyen aşağılanan  itip kakılan dövülüp sövülen sıfır noktasına kadın analar.

            
Gözleriyle denize sığınmaktı,  onlar için, bir bayram gününde ,en büyük bayram.
Denizi kucaklarcasına dört çocuk, Karşıyaka vapurunda.
Üç anne yanlarında, onların gözleri, deniz sonsuzluğunda.Üçünün de hikayesi ağır, bir o kadar da benzer. Şiddetin her türlüsü. Ölmeyi denedik beceremedik,ölümlü  dayaklar bile öldürmedi. Üçü de denize kıyısı olmayan şehirlerden. Sığınakları olmuş sığınma evi.Beş çocuğun ikisi   birinin, diğerinin iki çocuk, bir diğerinin, ki daha bebek...
Öyküleri uzun acı ve derin. Gayeleri, çocukları geçmişe aman vermeden.
      
Dünya annesiz dönemezken,
Yine bir rapor önümüzde     

İlerici Kadınlar Derneği, Nisan ayı kadın raporunu yayınladı. Raporda kadınlara yönelik cinayet, şiddet, taciz-tecavüz ve cinsiyet ayrımcı uygulamalara yer verildi. Rapora göre 30 kadın cinayeti yaşanırken 9 kadın işçi de iş cinayetlerine kurban gitti.

 “2017 yılı Nisan ayı kadınlar için cinayet, taciz, tecavüz, gericilik ve sömürü koşullarının artarak devam ettiği  bir ay oldu. 

Gün anneler günü oysa ki annelik deniz sonsuzluğunda .....
Üye OlÜye Girişi