15 Temmuz'dan buyana 4 bin 88 hakim ve savcı meslekten atıldı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

HSYK, FETÖ yapılanmasıyla ilgili oldukları gerekçesiyle 202 hakim ve savcının daha meslekten atılmasını kararlaştırdı. Böylece görevi başındaki savcı ve hakim sayısı 10 bine düştü.

17.03.2017
472
4
Yazı Boyutu:    
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Fethullah Gülen yapılanmasıyla bağlantılı oldukları gerekçesiyle 202 hakim ve savcıyı daha meslekten ihraç etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbe girişiminden önce ki hakim ve savcı sayısını 14 bin 661 olarak açıklamıştı. Drbeden sonra  meslekten atılanlar çıktığında adalet sisteminin 10 bin civaranda savcıyla yürütülmekte ollduğu belirlendi

HSYK; Hakim ve savcıların "Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturmaları kapsamında tutuklanan hakim ve savcıların verdiği ifadeler doğrultusunda" meslekten ihraç edildiğini duyurdu.

HSYK Genel Kurulu ile ilgili bilgi veren HSYK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, hakim ve savcıların açığa alınmadan meslekten ihracına karar verdiklerini belirtti.

HSYK, son olarak 20 Şubat'ta 227 hakim ve cumhuriyet savcısının meslekten çıkarılmalarına karar vermişti.

AA'nın verdiği sayıya göre son ihraçlarla birlikte HSYK'nın ihraç ettiği hakim ve savcı sayısı 4 bin 88'i buldu.

15 Temmuz darbe girişimi sonrası Adalet Bakanlığı, emniyet, ordu ve diğer devlet kurumlarında 110 binden fazla kişi görevden alındı.


Üye OlÜye Girişi