3. çocuğu olanlar vergiyi sıfırlayacak | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Asgari ücretlinin vergi yükünü asgari geçim indirimi ile vergiden düşüreceği düzenleme bir torba yasa tasarısı ile geliyor.

08.01.2014
1864
Yazı Boyutu:    
 
Asgari ücretlinin vergi yükünü asgari geçim indirimi ile vergiden düşüreceği düzenleme bir torba yasa tasarısı ile geliyor.
 
 
Yeni Şafak'tan Cahit Saraçoğlu'nun haberine göre torba tasarıda 4 çocuklu asgari ücretlinin yüzde 12,8 oranındaki vergi yükü, 3'üncü çocukta sıfırlanacak şekle dönüştürülecek. Hükümet, asgari ücret üzerindeki vergi yükünü yeniden düzenleyecek bir torba tasarı üzerinde çalışıyor. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, '4 çocuklu asgari ücretlinin yüzde 12,8 olan gelir vergisi yükünü 3 çocuklu asgari ücretlide sıfıra çekmiş olacağız' demişti.
 
TORBA TASARIDA
Bu kapsamda TBMM'ye geçen yıl sunulan ancak görüşülmeyen Gelir Vergisi Kanun (GVK) Tasarısı'nda yer alan asgari geçim indirimi düzenlemesi GVK'dan çıkarılıp, kısa sürede yasalaşması için torba tasarı halinde TBMM'ye gelecek. Torba tasarıda 4 çocuklu asgari ücretlinin vergi yükü, 3'üncü çocukta sıfırlanacak şekle dönüştürülecek. Asgari geçim indirimi, asgarî ücretin yıllık brüt tutarının; mükellefin kendisi için yüzde 50'si, çalışmayan ve herhangi bir geliri olmayan eşi için yüzde 10'u, çocukların her biri için ayrı ayrı olmak üzere; ilk iki çocuk için yüzde 7,5 diğer çocuklar için yüzde 5 olarak uygulanıyor. Şimdi getirilecek düzenlemede, ilk iki çocuk için yüzde 7,5, 3'üncü çocukta oran yüzde 10'a çıkarılacak.

Yorumlar

mustafa celik

04.02.2014
Üç çocuklu vergi affı yasası yürürlüğe girdimi ayan özel sektörde çalışıyorum üç çocuğum var aile geçim yardımıyla beraber 950 1000 lira civarında bir maaş aliyorm üç çocuklu olarak bu yasadan faydalanan biliyormuyum yasalastiysa nekadar almam lazım bilgi

Üye OlÜye Girişi