60 gün önce denize indi, 466 turistle ilk kez İzmir'e geldi | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Kruvaziyer Turizminin dev şirketlerinden Carnival Corporation’un bünyesindeki Amerikan Silversea şirketinin 596 yolcu kapasiteli yeni gemisi Silver Muse, İzmir Limanı’na demir attı.

15.05.2017
Yazı Boyutu:  
Silver Muse Gemisi’nin bir hafta süren turu Pire Limanı’nda başlayarak, İzmir, Kuşadası, Marmaris, Patmos, Santorini, Kotor, Dubrovnik, Hvar ve Koper’in ardından Venedik’te son buluyor.

60 gün önce Cenova’dan denize indirilen lüks gemi, dünyada yaptığı ilk seyahatini İzmir’e yaptı.  Silver Muse adlı geminin İzmir'e gelişi nedeniyle   İzmir Ticaret Odası Turizm Müdürü Mine Güneş Kaya, geminin kaptanı Alessandro Zanello’yu gemide ziyaret ederek, İzmir ile ilgili bilgi verdi. 466 yolcu, 409 gemi personeli olmak üzere, 875 kişiyi İzmir Limanı’na getiren lüks gemi, Atina’da yolcu değişimi yaparak 17 Mayıs’ta tekrar İzmir’e gelecek. 

Ağırlıklı olarak Amerikan, İngiliz, Alman ve Avustralyalı turistleri İzmir Limanı’na getiren geminin yolcularının büyük bölümü şehir merkezini gezerken, 2 otobüs ise Bergama’ya gitti.

İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ: TURİSTLERİN AYAK BASTI ÜCRETİNİ ODAMIZ KARŞILAYACAK

Kruvaziyer turizmini yeniden canlandırmak için çalıştıklarını belirten İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Kruvaziyeri turizmini canlandırmak için yoğun çaba gösterdiğimiz bir dönemde, dünyada yaptığı ilk seferinde üst segmente hitap eden bir kruvaziyerin İzmir’e gelmesi bizim için umut verici. Silver Muse, 17 Mayıs’ta Atina’da yolcu değişimi yaparak tekrar İzmir’e gelecek. Önümüzdeki dönümde ve 2018 yılında da programına İzmir’i alması için çalışmalarımızı başlattık. 17 Mayıs için ayakbastı talebinde bulundular, bu ücreti Odamız karşılayacak. Bundan sonraki süreçte de İzmir Limanı’na gelen kruvaziyer yolcularının ayakbastı ücretlerini ödeyeceğiz” dedi.

Kruvaziyer turizminde 2015 yılı sonundan bu yana yaşanan düşüşün sona ermesi ve gemilerin dümenlerini yeniden İzmir’e kırması için görüşmelere devam ettiklerini ifade eden Demirtaş, “İzmir’e gelen gemilerin ve turistlerin memnuniyeti ve olumlu söylemleri de bize destek olacaktır. Biz yine Türkiye ve İzmir’i anlatmaya devam etmeliyiz. İzmir,10 bin yıllık bir şehir, tarihi çarşısı Agorası, Kalesi ile Kordon’un görülmesi, yürüyerek gezilmesi daha önce gelen ve sayıları 550 bine ulaşan kurvaziyer yolcularını mutlu etmişti. Dolayısıyla bu potansiyel her zaman var” diye konuştu. (Serap Peker/ İZTO-Basın)

 

Üye OlÜye Girişi