AB'den Türkiye'deki mülteci çocuklara eğitim desteği | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Avrupa Birliği (AB), Türkiye'deki mülteci çocukların eğitimi için 34 milyon euro bütçeli bir program başlatıyor.

17.03.2017
636
6
Yazı Boyutu:    
AB Komisyonu Türkiye'de yaşayan mülteci çocuklar için 34 milyon euroluk eğitim programı oluşturdu.

Bu proje ile ihtiyacı olan ve çocukları düzenli okula giden ailelerin mayıs ayından itibaren maddi yardım alması planlanıyor. AB Komisyonu yaklaşık 230 bin çocuğun yardımlardan yararlanacağı tahmininde bulundu. Türkiye‘de başlayacak eğitim programı, Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNİCEF) ve Türk Kızılayı tarafından destekleniyor. İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu AB Komiseri Christos Stylianides, "Bu kuşağın mülteci çocuklarını kurtarmak, onların geleceklerine yatırım yapmak bizim ahlâki görevimiz." diye konuştu.

Eğitim programı eylül ayında başlatılan yardım programının kapsamını genişletiyor. Buna göre mültecilerin gıda ve barınma masraflarını nakit para kartları ile kimseye bağımlı olmadan ödeyebilmesi sağlanıyor. Türkiye'de yaşayan milyonlarca mültecinin yarıya yakınını çocuklar oluşturuyor.
 
AB Komisyonu'ndan Türkiye'ye yanıt   

Öte yandan AB Komisyonu, Türkiye'de "Mülteci anlaşmasını iptal edebiliriz" şeklinde yapılan açıklamalara da yanıt verdi. AB Komisyonu Türkiye'nin yapılan anlaşmaya uyması yönünde çağrı yaptı. İki tarafın da sorumluluklarını yerine getirmesinin beklenildiği dile getirildi. AB Komisyonu sözcüsü, mülteci anlaşmasının netice almayı hedefleyen, karşılıklı güvene dayalı bir anlaşma olduğunu dile getirdi. Komisyon sözcüsü, anlaşmanın AB, Türkiye ve Suriyeli mültecilerin yararına olduğunu hatırlattı.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya ve Hollanda'da Türk bakanların referandum için seçim kampanyası düzenlemesinin çeşitli nedenlerle engellenmesine sert karşılık vermişti. Çavuşoğlu, mülteci anlaşmasını tek taraflı sonlandırabilecekleri tehdidinde bulunmuştu. 

Reuters/Murad Sezer)

Üye OlÜye Girişi