Albert Einstein'dan akla ziyan evlilik sözleşmesi | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Tüm zamanların en iyi fizikçisi, bilim insanı Einstein, çocuklarının hatırı için birlikte olduğu ilk eşi Mileva'ya yaptırımlarla dolu evlilik sözleşmesi imzalattı

20.04.2017
Yazı Boyutu:  
Dünyada IQ'su en yüksek bilim insanı olarak bilinen ve bilim dünyasına yaptığı katkılar ile tanınan teorik fizikçi Albert Einstein'ın özel hayatının da son derece hareketli olduğu ortaya çıktı.

Tarihin gördüğü en önemli fizikçilerden olan Albert Einstein’ın dünyaya kattıkları anlatmakla bitmez. Nazi Almanyası’nda bir Yahudi olarak hayatını sürdürmeye çalışırken baskılar karşısında 1933 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etti.


Albert Einstein, 1903 yılında Avusturya-Macaristan İmparatorluğu vatandaşı ve zengin bir Sırp ailenin kızı olan Mileva Maric’le evlendi. Bu evlilikten Hans Albert ve Eduard olmak üzere 2 oğlu oldu.

Yazar Laurent Seksik, kaleme aldığı Eduard Einstein Vakası adlı romanında Albert Einstein'ın 1914 yılında eşi Mileva ile ilişkilerine neredeyse son verecek duruma geldiğini, üniversite aşkı ile olan bu ilişkinin artık bitmek üzere olduğuna dikkati çekiyor. Albert, eşi Mileva’ya çocuklarının hatırına bu ilişkiyi sürdürebileceğini ancak istediği evlilik sözleşmesini imzalaması gerektiğini belirtiyor.

Ünlü fizikçinin Evlilik Sözleşmesi'ndeki olmazsa olmaz şartları şöyle:

A. Aşağıdakilerden sorumlu olacaksın:

1. Giysilerimin ve çamaşırlarımın düzenli olduğundan;
2. Üç öğün yemeğimi odamda düzenli bir şekilde yediğimden;
3. Yatak odamla çalışma odamın tertipli tutulduğundan, özellikle de çalışma masamı benden başka kimsenin kullanmadığından.

B. Toplumsal sebepler kaçınılmaz bir şekilde gerektirmediği takdirde benimle tüm kişisel ilişkini keseceksin. Özellikle aşağıdakileri talep etmeyeceksin:

1. Evde seninle birlikte oturmamı;
2. Seninle dışarıya ya da seyahate çıkmamı.

C. Benimle ilişkinde aşağıdakileri gözeteceksin:

1. Benden fiziksel yakınlık beklemeyecek, bana hiçbir şekilde sitem etmeyeceksin;
2. İstediğim anda benimle konuşmayı keseceksin;
3. İstediğim anda yatak odam ya da çalışma odamdan şikâyet etmeden ayrılacaksın.

D. Beni çocuklarımızın önünde sözlerin ya da davranışlarınla aşağılamayacaksın.

Mileva Maric-Einstein bu şartları kabul etti. Ama ilişkileri artık bir sözleşmeyle kurtulacak durumda olmadığından, birkaç ay sonra çocuklarını alıp, eşi Albert’ı Berlin’de bıraktı. 

Çocuklarıyla Zürih’te yaşayan Mileva, eşinden 5 yıl ayrı yaşayıp 1919 yılında boşandı.

İKİNCİ DERECEDEN KUZENİ İLE EVLENDİ

Albert Einstein 1919 yılında 2. dereceden kuzeni olan Elsa Einstein ile evlendi.

Çift 1933 yılında Nazi Almanyası’nda Yahudilerin çalışacağı alanlara kısıtlama getirilmesinden dolayı ABD’ye yerleşti. (hürriyet)


Üye OlÜye Girişi