Anne katili iki kıza verilen cezayı Aile Bakanlığı az buldu | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Aliağa’da 4 yıl önce anneleri Gülseren Süngü’yü 24 yerinden bıçaklayarak öldüren Şeyda Pınar (23) 20 yıl, Beyza Pınar (21) ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı

16.02.2017
1520
6
Yazı Boyutu:    
İzmir'in Aliağa ilçesinde 4 yıl önce anneleri Gülseren Süngü'yü (39), elektroşok cihazıyla bayıltıp 24 yerinden bıçaklayarak öldürdükleri gerekçesiyle olay tarihinde 19 yaşında olan Şeyda Pınar 20 yıl, 17 yaşında olan Beyza Pınar ise 10 yıl hapis cezasına çarptırıldı. 

Temyiz aşamasında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, kardeşlerin fazla ceza aldıklarını savunup kararın bozulmasını istedi. 

Ancak Yargıtay 1'inci Ceza Dairesi ise kurban "kadın" olduğu için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın görüşünü almadan karar vermek istemedi, yerel mahkemeden, bakanlığın görüşünü istedi.

Bakanlık avukatları da savcılığın aksine, kız kardeşlere fazla indirim uygulandığını, daha fazla ceza verilmesi gerektiğini savundu.
Yargıtay, bakanlığın bu görüşünün ardından kararı ya onayacak ya da bozacak.

Ayaklarında kan izi

Aliağa 525 Sokak'ta 13 Eylül 2013 tarihinde meydana gelen olayda, eşinden boşandıktan sonra iki kızıyla birlikte yaşayan ve birahanede garsonluk yapan Gülseren Süngü'nün cesedi, eve gelen minibüs şoförü erkek arkadaşı E.Ş. tarafından bulundu. Polisin ifadelerine başvurduğu kadının kızları Şeyda Pınar ve Beyza Pınar, annelerinin sabah saatlerinde kendilerine para verip "İzmir'e gezmeye gidin" dediğini, bu nedenle evde bulunmadıklarını söyledi. Çelişkili ifade veren kız kardeşlerden birinin ayaklarındaki kan izinden şüphelenen polisin ayrı ayrı yaptığı sorgu sonrasında, annelerini öldürdükleri belirlendi.

Mutfakta boğuşma çıktı

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nde 2 yıllık Muhasebe Bölümü'nü kazanan Şeyda Pınar'ın okulunu yarım bırakıp kaydını dondurduktan sonra döndüğü Aliağa'da sık sık annesi Gülseren Süngü'yle kavga ettiği öğrenildi. Olay günü de birahanede çalışan anneleriyle konuşup eve erkek getirmemesi yönünde söz alan kız kardeşlerin, kontrol amacıyla saat 06.00 sıralarında uyanarak annelerinin yanına gittikleri belirlendi. Kızlarının kendisini kontrol etmelerine sinirlenen Gülseren Süngü, iddiaya göre mutfaktan bıçak aldı. Burada çıkan boğuşmada Süngü, kızları tarafından elinden alınan bıçakla öldürüldü.

Üye OlÜye Girişi