Beyaz Saray: Referandum ile ilgili AGİT raporunu bekliyoruz | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Beyaz Saray sözcülerinden Sarah Sanders: Trump'ın Erdoğan'ı arama amacı, referandum sonuçlarını onaylamak değildi

19.04.2017
Yazı Boyutu:  
ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı referandum sonuçlarından dolayı tebrik ettiği haberlerine ilişkin Beyaz Saray'dan bir açıklama geldi. Beyaz Saray sözcülerinden Sarah Sanders, "Trump'ın telefon görüşmesinin amacı, referandum sonuçlarını onaylamak değildi" dedi.

Beyaz Saray sözcülerinden Sarah Sanders, 16 Nisan'daki referandumun ardından ABD Başkanı Donald Trump'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı aramasıyla ilgili sorulara yanıt verdi.

Sanders, "Trump'ın önceliği, bir NATO üyesi ve partnerle, ortak çıkarları konuşmaktı" dedi. Trump'ın Türkiye'deki demokrasiden kaygılı olup olmadığı sorusunu yanıtlayan Sanders, "Biz demokrasiyi teşvik etmek istiyoruz. Başkan'ın dünkü telefon görüşmesi, Suriye gibi, birlikte çalışabileceğimiz konuları konuşmak amacıyla yapıldı" dedi.

'AGİT RAPORUNU BEKLİYORUZ'

"Bu, Erdoğan'ın tartışmalı bir seçimle gücünü artırmasına destek anlamına gelmiyor mu?" sorusunu, "Ben öyle düşünmüyorum, görüşmenin amacı bu değildi" diyerek yanıtlayan Sanders, "Trump'ın araması, mevcut sonuçların resmi sonuçlar olarak kabul edilmesi anlamına gelmiyor. AGİT'ten, normalde yaptığı gibi elinden geleni yapmasını ve bütünlüklü bir rapor ortaya çıkarmasını istiyoruz" dedi.

(Sputnik/ AP Photo: Andrew Harnik)
Üye OlÜye Girişi