Çingene ifadesi yasadan çıktı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Erdoğan ın Roman açılımıyla ilgili olarak 62 yıllık yasadan Çingene ifadesi çıkarıldı

05.01.2011
Yazı Boyutu:  

AKP Hükümeti nin Roman açılımında sembolik bir adım 5_poli_cingene.jpgatıldı ve 61 yıllık yasadan Çingene ifadesi çıkarıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ın talimatıyla öne alınan Yabancıların Türkiye de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun değişikliği Meclis ten geçirildi.

AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu ve 4 arkadaşının imzasını taşıyan yasa teklifi, verilen önerge doğrultusunda değiştirilerek TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Çingene tabirinin 1950 tarihli Yabancıların Türkiye de İkamet ve Seyahatleri Hakkında Kanun dan çıkarılmasını amaçlayan teklif, yasanın, Tabiiyetsiz veya yabancı devlet tabaası olan çingenelerin ve Türk kültürüne bağlı olmayan yabancı göçebelerin sınır dışı edilmelerine İçişleri Bakanlığı salahiyetlidir hükmünün yürürlükten kaldırılmasını öngörüyordu.

Teklif, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç in önergesinin benimsenmesiyle değiştirilerek kabul edildi.

Önergenin kabulüyle hükmün tamamı yasadan çıkarılmadı, ancak çingene tabiri hükümden çıkarılmış oldu.

Madde, Tabiiyetsiz veya Türk kültürüne bağlı olmayan yabancı göçebelerin sınır dışı edilmelerine İçişleri Bakanlığı yetkilidir şeklinde değişti.

Teklifin ana düzenlemeyi içeren 1. maddesi üzerinde CHP Grubu adına konuşan Edirne Milletvekili Rasim Çakır, Romanlar için konut yapıldığının söylendiğini ancak bitirilen konut olmadığını ifade etti.

Bazı konutların temelinin atıldığını, bazılarının ise ihale aşamasında bulunduğunu kaydeden çakır, Yapın, yaptıktan sonra söyleyin. Samimi değilsiniz. Romanları oy deposu olarak görüyorsunuz görüşünü dile getirdi.

BDP Grubu adına konuşan Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Türkiye de mülteci olarak bulunanların sorunlarını dile getirdi. Bekleme yerleri ve misafirhanelerin koşullarının insanlık dışı olduğunu savunan Birdal, bir an önce insanca koşulların sağlanması gerektiğini ifade etti.

AK Parti Bursa Milletvekili Ali Koyuncu, Roman vatandaşlar için 736 sı uygulama aşamasında olmak üzere 2 bin 748 konut yapıldığını belirtti.

Önergesi nedeniyle söz alan Kamer Genç, CMK tahliyeleri nedeniyle yaşanan tartışmalara değinerek, Siz Türkiye Cumhuriyetini idare etme kabiliyetinde değilsiniz dedi.

Sataşma nedeniyle söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, milletvekillerinin eleştiri hakkının olduğunu ancak hakarette bulunamayacaklarını söyledi.

Elitaş, milleten oy alarak gelen bütün idarelerin milletin geleceği için çalıştığını belirterek, Başarılı olmuştur, olamamıştır, ama iyi niyetle milletin geleceği için çalışmıştır dedi


Üye OlÜye Girişi