Darbe ve başkanlığı eleştiren kadın öğretmen meslekten atıldı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

"Darbe mizanseninin bizleri götüreceği yer başkanlık sistemidir" diyen Zekiye Şeker, devlet memurluğundan ihraç edildi

15.04.2017
Yazı Boyutu:  
Adıyaman'da Zekiye Şeker isimli öğretmen 15 Temmuz'un ertesi günü sosyal medya hesabında, "Darbe mizanseninin bizleri götüreceği yer başkanlık sistemidir, tek adam yönetimidir" yazdı. Şeker, bu ifadeleri gerekçesiyle 12 Nisan'da öğretmenlikten ihraç edildi.
Adıyaman'ın Sincik ilçesinde İngilizce öğretmenliği yapan Zekiye Şeker, 15 Temmuz'un ardından kişisel sosyal medya hesabındaki bir paylaşımı gerekçe gösterilerek devlet memurluğundan ihraç edildi. Öğretmen Şeker'e 12 Nisan'da referanduma 4 gün kala cezası tebliğ edildi.

Eğitim Sen üyesi Zekiye Şeker, 15 Temmuz'dan bir gün sonra kişisel sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım bahane edilerek, öğretmenlikten atıldı. 2014'ten beri aynı okulda öğretmenlik yapan, bir dönem görevlendirmeyle müdür yardımcılığı da üstlenen Zekiye Şeker, 15 Temmuz'un ertesi günü kişisel sosyal medya hesabından, "Darbe mizanseninin bizleri götüreceği yer başkanlık sistemidir, tek adam yönetimidir" yorumunda bulundu. Devamında, "Biz bu ülkede ne cuntacıları ne de cunta girişiminin kaymağını yiyen siyasileri istiyoruz. Adına demokrasi dediğimiz şey birilerinin koltuklarını sağlamlaştırması değildir. Baki olan ve mücadele etmeye değer tek şey 'özgür yaşam'dır. Dün yaşanan olaylarda askerin silah sıktığı polislerin ve sivillerin, sivillerin darp ettiği ve kafa kestiği askerin vebali koltuk sevdasında ısrar edenlerin üzerindedir. Ölümlerin yaşandığı hiçbir müdahale kabul edilemez, edilmemelidir!" ifadelerini kullandı.

ÖNCE AÇIĞA ALINDI

Şeker, bu paylaşımı nedeniyle 21 Temmuz 2016'da açığa alındı ve hakkında soruşturma başlatıldı. Devlet Memurları Kanunu'na göre 10 gün içinde ifadesi alınması gereken Şeker'in ifadesi, 6 Ekim 2016'da alındı. 31 Ekim'de göreve iade edilen Şeker, iki ay sonra 31 Aralık 2016'da devlet memurluğundan çıkarma teklifi ile Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edildi. Şeker, 12 Nisan 2017 tarihinde oy çokluğu ile 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 125/E-b maddesi uyarınca memuriyetten çıkarıldı.

(Serbay Mansuroğlu/ Birgün)

Üye OlÜye Girişi