Diyabet hastası adamı bacağı kesilince çocukları terketti | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Beş yıl önce hastalığı nedeniyle bacağı kesilince engelli bir hayat sürmeye başlayan 58 yaşındaki Ali Büyüktunca’yı engelli olduktan sonra çocukları istemedi

16.02.2017
Yazı Boyutu:  
Çocuklarından 2’si de engelli olan baba, engelli evlatlarıyla bakım merkezinde haftada bir gün hasret gideriyor.

17 yıl önce şiddetli geçimsizlik nedeniyle eşinden ayrılan ikisi  engelli 6 çocuk babası 58 yaşındaki Ali Büyüktunca; engelli hayatına tam 5 yıl önce merhaba dedi. Engelli olduktan sonra hayatı tamamen değişen yaşlı adam; aile ortamından, sevgiden, ilgiden çok uzak bir ortamda ve yokluk içinde hayata tutunmaya çalışıyor. Ali Büyüktunca’nın asıl mesleği kaynakçılık. Sağlıklı bir bireyken mesleğini icra eden, iyisiyle kötüsüyle günlerini geride bırakan ve her yeni güne merhaba diyen yaşlı adam için hayat artık eskisi gibi değil.

GELEN YARDIMLARI BAZEN GERİ ÇEVİRİYOR

Diyabet hastası olan yaşlı adamın tam 5 yıl önce bacağı kesildi. Hastalığından dolayı sol bacağını kaybeden yaşlı adam, şimdi engelli bir birey olarak yalnız başına yaşam mücadelesi veriyor. Hayatın zorluklarına rağmen ayakta durmaya çalışan 58 yaşındaki yaşlı adam için hayat sanıldığı kadarda kolay değil. Gün gelince cebinde beş kuruş parası bile kalmayan yaşlı adam, bazen kendisine yardım yapılmasını istemiyor. İstemiyor çünkü durumu çok daha kötü olan insanlara yardım yapılmasını istiyor.

ENGELİ YAŞAM MÜCADELESİNE ENGEL DEĞİL

Engelli bir birey olarak yaşama tek başına tutunmanın ne demek olduğunu anlatan Engelli Ali Büyüktunca, hayat öyküsünü şu şekilde anlattı: “Yıllar önce eşimden ayrıldım. 6 çocuğum var. Dördü evlenip gitti. Diğer iki evladım ise engelli ve yurtta kalıyor. Engelli olduğum için çalışamıyorum. Engelli olmama maddi imkânsızlıklar da eklenince evlatlarımı yanıma alamıyorum. Hafta da bir gün onları ziyarete giderek hasret gideriyorum sadece. Tek başıma yaşayan ve hayat mücadelesi veren bir insanım. Hayat mücadelesi verirken çok zorlanıyorum ama ne yapabilirim ki? Hayat mücadele verilmeden yaşanmıyor ki.”

 “KARANLIKTA KALDIĞIM GÜNLER ÇOK OLDU”

Yapılan belli başlı yardımlarla ayakta durmaya çalışan engelli yaşlı adam, “Benim için kış şartları daha zorlu geçiyor. Kışın dışarıya çıkamıyorum. Ayrıca soba yakma gibi bir şansımda olmadığı için evde elektrikli soba yakıyorum. O zamanlarda da elektrik faturası çok fazla geliyor. Hatta bu ay 350 lira elektrik faturası geldi ama ödeme gücüm yok. Bu faturayı nasıl ödeyeceğimi de inanın bilmiyorum. Faturamı ödeyemediğimden dolayı karanlıkta kaldığım günler çok oldu. Üç ayda bir devletin verdiği bir miktar para var ama ay sonu gelene kadar cebimde hiç param kalmıyor. Buna rağmen kimseden bir şey istemiyorum. İsteyemiyorum çünkü durumu benden çok daha kötü olan insanlar var. Onları görünce halime şükrediyorum” dedi.

ENGELLİ OLDUKTAN SONRA ÇOCUKLARI İSTEMEDİ

‘Yoklukla yiğitlik olmaz’ ifadelerine yer veren Ali Büyüktunca, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “İmkânım el verseydi eğer herkese yardım etmeyi çok isterdim. İmkânım ne kadar kısıtlı olursa olsun ben yinede ekmeğimi ihtiyaç sahibi insanlarla paylaşmaya devam edeceğim. Engelli olmadan önce istediğim her şeyi yapıyordum ama şimdi öyle değil. Mesela kaldığım evin kirasını her ay ödeyemiyorum. Hatta yeri geliyor aç bile kalıyorum. Kimseye bir şey de söyleyemiyorum. Kötü bir baba değildim. Evlatlarıma babalık, atalık yaptım ama evlatlarım, engelli olduktan sonra beni istemediler ve bana ‘Güle güle’ dediler. Ağlasam da, üzülsem de, acı çeksem de kendi evimde yalnız başıma günümü geçiyorum. Başka ne yapabilirim ki.”

“BELLİ NOKTALARA ENGELLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU YAPILSIN”

Engelli olmadıkları halde engelli gibi davranıp dilenen insanlara da mesaj gönderen, Ali Büyüktunca, engellilerin engel durumundan faydalanan insanları görünce üzüldüğünü söyledi.

Ali Büyüktunca’nın yetkililerden ve Konyalılardan da bir de ricası var. Büyüktunca, “Yetkililerin, merkezi yerlere engelli araç şarj istasyonu yapmalarını istiyorum. Engelli araç şarj istasyonu çok az var ve merkezi yerlerde yok. En azından belli noktalara yapılırsa benim gibi engelli olan vatandaşlarımız da sıkıntı yaşamaz. Konyalılardan istediğim ise biz engelli insanlara biraz saygılı olsunlar ve bize sahip çıksınlar. Biz mağdur insanlara kötü gözle bakmasınlar. Bizleri insan gibi karşılasınlar. Özellikle araç sürücüleri, benim gibi engelli insanlara biraz daha saygı göstersin” dedi. (Sabah)


Üye OlÜye Girişi