Doğuma hazırlık egzersizleri sektörleşiyor | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Hamileliğin her döneminde egzersizin faydalı olduğu kanıtlanmış olsa da, dünya çapında doğuma hazırlık egzersizleri giderek büyüyen sektör haline geliyor

12.05.2017
Yazı Boyutu:  
Singapur'da; hamile ve yeni doğum yapmış kadınlara açık alanlarda egzersiz yaptırmak amacıyla kurulan Hollanda merkezli "Mom in Balance" (Dengedeki Anne) adlı bir egzersiz grubu ve benzer gruplar, fitness endüstrisinde bir açığı kapatmak için yola çıktı.Dünya'da 542 milyar dolarlık (yaklaşık 2 trilyon Türk Lirası) fitness endüstrisi üzerine oldukça fazla veri  bulunmasına karşın, doğum öncesi derslerle ilgili veri bulmak oldukça zor. 

Fitness endüstrisi üzerine geniş raporlar hazırlayan Zindelik Enstitüsü (GWI); doğum öncesi sektörü üzerine herhangi bir istatistikleri bulunmadığını açıkladı. GWI'nin araştırma direktörü Beth McGroart, sektörün kesinlikle genişlemekte olduğunu belirterek, "Var olan fitness merkezlerine programlar ekleniyor ve hamilelik öncesi yoga, Pilates ve diğer hafif idmanlar fazlalaştı" diyor.'Sektör genişliyor'

Dünya çapında doğuma hazırlık egzersizleri sektörü yeni sayılmasına karşın, 2006'da kurulan "Dengedeki Anne"nin ABD, Japonya ve Almanya dahil olmak üzere şimdi 11 ülkede şubesi var ve anne olacaklardan gelen yoğun talebi karşılamaya çalışıyor.

7 bin üyenin çoğu Hollanda'da olsa da, grubun kurucusu Esther van Diepen dünya çapında büyürken bu rakamın yıl sonunda en az 10 bini bulmasını hedefliyor.

Singapur'daki 4 aylık şubenin 75 aktif üyesi var.

Fitness eğitmeni ve ülkenin yeni "Dengedeki Anne" şubesini yöneten Jantien Kroese-van den Berg, yıl sonuna dek bu sayıyı ikiye katlamayı umuyor.

Aylık 150 Singapur doları (yaklaşık 384 Türk Lirası) karşılığında pek çok çeşit ders var. Jantien yerel halktan ziyade yurt dışından gelip ülkeye yerleşmiş kişilerin bu derslere katılacağını düşünüyor.

Yeni anne olmuş kadınlar için egzersizler daha ağır

Jantien, derslerine katılanların sayısını yıl sonuna dek 150'ye çıkarmayı hedefliyor. Ağızdan ağza yayılarak, hamile kadınların egzersiz yapmasına bazı kültürel muhalefet olsa da ilerleyen zamanda daha fazla Singapurlunun katılmasını umuyor.

Hint ve Malezyalı azınlıklar ile birlikte nüfusun yüzde 75'inin Çinli olduğu Singapur'da, hamile kadınların açık alanda toplu bir halde zorlayıcı aktiviteler yaptıkları çok nadir görülüyor.

Doğum öncesi yoga ve Pilates popüler ama daha hareketli egzersizler popüler değil.Geleneksel Çin kültüründe anlayış farklı

Çin ve Avustralya'daki kadınların doğum öncesi inanç, tavır ve niyetlerini analiz eden 2015 tarihli bir araştırmaya göre, geleneksel Çin kültüründe, hamileliğin hassas bir dönem olduğu, dinlenme ve iyileşme gerektirdiği düşünülüyor.

"Dengedeki Anne" üyesi Singapurlu Hint Richa Nair, doğum öncesi egzersizin tehlikeli olabileceğinin sadece geleneksel Çin inancı olmadığını açıklıyor:

"Arkadaşlarım onlara yaptığımız egzersizleri anlattığımda biraz şoke oldular ama kısa süre sonra bu hayranlığa dönüştü.

"Aileme gelecek olursak, çoğunlukla korkmuş durumdalar ve bunun rahatlayacak, hayatın hızını yavaşlatacak bir zaman dilimi olduğuna inanıyorlar. Onlara doğum öncesi egzersizimden bahsettiğimde gözleri fal taşı gibi açıldı."Egzersizleri bazı kişiler şaşkınlıkla karşılıyor

Singapurlu doğum uzmanı ve jinekolog Ann Tan, doğuma hazırlık egzersizlerine ilişkin anlayışın kesinlikle değiştiğini ancak bu değişimin Asya'da daha yavaş olabileceğini söylüyor. Tüm doktorlar gibi tavsiyelerinde temkinli.

"Genellikle ilk 3 ayda yoğun bir egzersiz önermem. Yürüyüşü severim, yüzebilirsiniz de. Ama çok yoğun şeyler olmaz.

"İkinci ve üçüncü 3 aylar kadının kendisine bağlı. Eğer çok iyiyse ve bütün hayatı boyunca hareketli olmuşsa, o zaman egzersizlerinden bir kısmına geri dönebilir ama bunu yüzde 60 gibi düşünün."

Singapur'da yaşayan fitness eğitmen Aaron Rolley ise yaklaşık 20 yıldır hamile kadınlarla çalışıyor.

Bire bir seanslar için 100 dolar (yaklaşık 359 Türk Lirası) alıyor, ülkede neredeyse bu alanın lideri olarak kendine bir ün yaptı.

"Hamilelikte spor yapmanın yağ yakmak ya da şekle girmekle alakası yok" diyor Rolley ve ekliyor:

"Her anne için çalışma yöntemi daha farklı olacaktır. Bazıları sadece esneyecek, diğerleri ise barfiks ve şınav çekecektir. Bu, kişiye ve onun spor geçmişine bağlı."

(Sarah Porter /BBC, Singapur)

Üye OlÜye Girişi