Eskişehir e deniz geldi | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Büyükerşen, Paris ve Viyana gibi içinden çok büyük nehirlerin geçtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulmasının kentlere ayrı bir renk kattığını soyledi

22.07.2009
3069
Yazı Boyutu:    

eskisehir_deniz.jpg

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plaj düzenlenen törenle hizmete açıldı. Gökmeydan Mahallesi ndeki Kent Park içine yapılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plaj, Türkiye nin ilkleri arasında yer alıyor.

Yapay plaja özellikle çocuklar yoğun ilgi gösterdi. Törende konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Anadolu bozkırında yer alan Eskişehir de yaptıkları yapay plajla, kent halkının deniz ve plaj özleminin giderileceğini söyledi. Büyükerşen, plajın suyunun temiz kaynaktan sağlandığını ve klorlanarak yüzmek için sağlıklı hale getirildiğini belirtti.

Paris ve Viyana gibi içinden çok büyük nehirlerin geçtiği kentlerde de yapay plajların oluşturulduğunu kaydeden Büyükerşen, orada plajların suyunda yüzülmediğini sadece güneşlenildiğini söyledi. Büyükerşen, Eskişehir deki yapay plajda yüzülebileceğini de vurgulayarak, "Herkesten tek isteğim buraların temiz tutulması. Kirletenleri de görürseniz mutlaka şikâyet edin. Burular sizin. Buraları yılardır iyi bakımını yaptığımız Porsuk çayı sayesinde kavuştuk" dedi.

Yapılan konuşmanın ardından Anadolu Üniversitesi ve Sarar Spor Kulübü yüzücüleri açılış öncesinde olimpik yüzme havuzunda gösteri yaptı. Gösterinin ardından yapay plaj ve olimpik yüzme havuzu Büyükerşen ve katılımcılar tarafından açıldı. Açılış sonrasında tören alanına gelen yüzlerce çocuk kendini yapay plajın serin sularına bıraktı. Plaja, çocukların yanı sıra büyüklerinde girdiği görüldü. Çocuklar plajda yüzmenin tadını çıkarırken aileleri, açılan çadırların altında yapay deniz tadını çıkarmaya çalıştı. Bu arada, yapay plajın suyunun bulanık olması dikkat çekti.

Eskişehir Otogarı karşısı Gökmeydan Mahallesi ndeki Kent Park içine yapılan açık olimpik yüzme havuzu ve yapay plajı, Türkiye nin ilkleri arasında yer alıyor. Kenarından Porsuk çayının geçtiği yapay plaj, 350 metre uzunluğunda. (Haber Türk)


Üye OlÜye Girişi