Gözaltına alınan işkadını Çarmıklı serbest | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Çürük çetesi operasyonunda tutuklanan Hava Albay Ahmet Zeki Üçok ile yaptığı rüşvet görüşmesi yaptığı iddia edilen AKP li iş kadını Sibel Çarmıklı ve oğlu gözaltına alındı

28.09.2009
767
Yazı Boyutu:    

 Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un “suç örgütü üyeliği” ve “yağmaya 28_guncel_akapli_carmikli_gozaltinda.jpgazmettirmek” iddiasıyla tutuklandığı soruşturma kapsamında AKP’nin son yerel seçimlerde Beşiktaş Belediye Başkan adayı olan Sibel Çarmıklı ile oğlu Murat Çarmıklı da gözaltına alındı.

Vatan Gazetesi nin haberine göre, polis, sahte çürük raporu düzenleyen çeteyle ilgili yaptığı takip sırasında son yerel seçimlerde AKP’den Beşiktaş Belediye Başkan Adayı olan işkadını Sibel Çarmıklı ile Askeri Savcı Albay Ahmet Zeki Üçok arasındaki rüşvet ilişkisine dair ipuçları yakalandı. Bunun üzerine takibi genişleten polis ikiliyi daha yakından izlemeye başladı.

Son olarak Parkfora adlı restoranda yemek yiyecekleri bilgisine ulaşan polis hazırlık yaptı. Teknik takip ekibindeki iki polis, müşteri olarak restorana girdi ve Çarmıklı ile Albay Üçok’un hemen yanındaki masada oturdu. Bu arada Organize Suçlar Şube Müdürlüğü’nden teknik destek istendi.

 Hemen restoranın bulunduğu yere mekan görüntüleme ve dinleme aracı “observer” gönderildi. Yan masada oturan ekip Çarmıklı ve Üçok’un fotoğrafını çekerken, observer aracı da kayda girdi. 5 kişilik grubun yemekli toplantısı sonuna kadar kaydedildi. Görüntüler temiz alındı ancak seste problem yaşandı. Bu arada AKP Beşiktaş İlçe Teşkilatı yöneticilerinden H.Ç.’nin de rüşvet pazarlığında adının geçtiği öğrenildi.

OĞLU DA GÖZALTINA ALINDI

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talimatı ile Sibel Çarmıklı, oğlu Murat Can Çarmıklı ve ismi açıklanmayan bir kişi dün akşam gözaltına alındı. Organize Suçlar Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından alınan Çarmıklılar geceyi emniyet müdürlüğünde geçirdi.

Observer, emniyet teşkilatının elinde bulunan en etkili dinleme ve görüntüleme araçlarından biri. Dışarıdan bakıldığında sıradan bir araç gibi görünüyor. Araçta bulunan lazer ışığı ile dinlenecek ortam işaretleniyor ve o noktadaki bütün konuşmalar kaydedilebiliyor. Buna destek olarak araçta bulunan ya da mekana yerleştirilen kablosuz kameralardan da görüntü sağlanabiliyor. Polislerin üzerine, kravatlarına yerleştirilen kablosuz kameralardan elde edilen görüntüler de observer’a aktarılabiliyor. Observer Edirne’de Hanefi Avcı başkanlığında, belediye başkanıyla ilgili operasyonda da kullanılmıştı. İngilizce bir kelime olan “observer”, “gözcü” anlamına geliyor.

POLİS HEMEN YAN MASADAYDI

Polis, Albay Üçok ile Çarmıklı’yı Ortaköy’de bir restoranda birlikte yemek yerken görüntüledi. Çarmıklı önce Üçok’u tanımadığını söyledi. Görüntünün ortaya çıkmasının ardından ise “Hükümetin açılımını konuşuyorduk” dedi.

Tutuklanan Hava Kuvvetleri Komutanlığı Adli Müşaviri Hava Hakim Albay Ahmet Zeki Üçok’un çete işlerinde yer aldıkları kesinleşen hayat kadınları ile zaman zaman ilişkiye girdiği ortaya çıktı. Gözaltına alınarak savcılığa çıkartılan 4 hayat kadının dışında başka hayat kadınları ile de birlikte olduğu iddia edilen Üçok’un kadınlarla irtibatını sağlayan kişinin ise çete lideri Turgay Murat Tepe olduğu iddia edildi.

Gözaltına alınan hayat kadını M.A.’nın sorgusunda Üçok’la birlikte olduğunu kabul ettiği öğrenildi. Hayat kadını sorgusunda, “Murat arayıp ’500-600 TL alırsınız’diyordu. Biz de gidip birlikte oluyorduk. Ama birlikte olduğum kişinin kim olduğunu bilmiyordum” dedi.

"ŞAKA YAPIYORDUK"

Gözaltına alınanlardan emekli binbaşı Erdem Kılınç’ın ise çetenin işinde yer aldıkları iddia edilen hayat kadınlarından biri ile yaptığı telefon görüşmesinde, “Seccadeyi hazırla, abdesti alacağız, namazı kılacağız, cumaya geçeceğiz” dediği bildirildi. Hayat kadınlarına telefon görüşmelerinde “Emret komutanım, Ergenekon’un neferi göreve hazır” diye konuşmalar yaptıkları hatırlatılması üzerine bunların özel konuşmalar olduğunu, şahıslar asker oldukları için bu şekilde konuşarak birbirlerine şaka yaptıklarını söyledikleri öğrenildi.

"BAMYA FERAGAT ETSİN"

Çete lideri Murat Tugay Tepe, Erdem Kılınç’a Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın şerh koyduğu arsa için 2 buçuk milyon dolar rüşvet istediğini söylüyor. Tepe çetedeki kod adı “bamya” olan Askeri Savcı Üçok’un rüşvet pazarlığındaki aktif rolünü de ele veriyor. Tepe ile Kılıç arasında geçen telefon görüşmesi şöyle:

Tugay: Onların dediği tarih Ankara’ya gelecekler, pazartesi günü 1.250 Can’ın hesabına geçirecekler.

Erdem: Canlı mı?

Tugay: Yani yarısı, sağlama almak için kendini “bamya”, herşey anlaşıldı protokol yapıldı, durum böyle.

Erdem: Ne kadar abi.

Tugay: 2 buçuk milyon dolar.

Erdem: Yarı yarıya mı düştü abi.

Tugay: Abi si.. si.. ya, yani yapacak birşey var mı?

Erdem: “Bamya” biraz feragat edecek bundan.

Tugay: Etti etti.

İKİ KRİTİK SORUŞTURMA

Albay Ahmet Üçok’un tutuklanmasının ardından kamuoyunun yakından izlediği iki önemli soruşturma olan “Karargah Evleri” ve Kayseri’deki “Sahte emir” soruşturmalarının ne olacağı sorusu gündeme geldi. Karargah Evleri soruşturması MİT’in bazı İP’lilerle askerlerin “Karargah Evleri” adı verilen evlerde buluştuğu iddiasıyla başlatılmıştı.

 Üçok, aynı zamanda eski Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Rıdvan Ulugüler’in “fişleme” yapmakla suçlandığı soruşturmayı da yürüten savcı idi. Üçok’un yürüttüğü soruşturma kapsamında Kayseri’de görevli üç astsubay gözaltına alınmıştı. Üçok’un tutuklanmasının ardından bu soruşturmların Hava Kuvvetleri Askeri Savcılığı’nda yerine vekalet edecek bir başka askeri savcı tarafından tamamlanması bekleniyor.

ÇARMIKLI SERBEST BIRAKILDI
Sibel Çarmıklı ve oğlu Murat Çarmıklı savcılık sorgusu sonrasında serbest bırakıldı.

Çürük rapor ve satılamaz şerhi bulunan askeri arazilerin pazarlanmasına ilişkin soruşturmada gözaltına alınan Ak Parti Beşiktaş Belediye Başkanı adayı Sibel Çarmıklı, oğlu Murat Çarmıklı ve Hayrullah Çelebi serbest kalırken, Erdem Kılıç tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedildi.

Adliye çıkışında konuşan Sibel Çarmıklı, “Bu bir soruşturma. Herkesin başına gelebilir. Suçsuz olduğumuz ortaya çıktı. Soruşturmada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İddiaların asılsız olduğu ortaya çıktı. Bu konuyla ilgili başka birşey söylemek istemiyorum” dedi.

ERDEM KILIÇ TUTUKLANDI
Çürük rapor ve satılamaz şerhi bulunan askeri arazilerin pazarlanmasına ilişkin soruşturmada gözaltına alınan ve tutuklanma talebiyle mahkemeye sevkedilen Erdem Kılıç, ‘suç işlemek amaçlı kurulan örgüte üye olmak ve yamacılık’ suçlarından tutuklandı.
  


Üye OlÜye Girişi