Halkbank Genel Müdür Yardımcısı hakim karşısına çıktı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Halk Bankası Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ihlal edilmesinde işbirliği yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti.

13.04.2017
412
5
Yazı Boyutu:    
İran’a yönelik ABD yaptırımlarını delmek ve bankacılık sahtekârlığı yaptığı gerekçesiyle New York’ta FBI’ın talebiyle 27 Mart'ta tutuklanan Halkbank’ın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, Reuters'ın haberine göre Manhattan Federal Mahkemesi'nde yapılan duruşmada avukatı aracılığıyla ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ihlal edilmesinde işbirliği yaptığı suçlamalarını reddetti. 

Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla, ABD'nin İran'a yönelik yaptırımlarının ihlal edilmesinde işbirliği yaptığı yönündeki suçlamaları reddetti.

Atilla, Manhattan Federal Mahkemesi'ndeki duruşmada savunmasını avukatı aracılığı ile yaptı.

Atilla, İran yaptırımlarını ihlal ettiği iddiasıyla ABD'de Mart sonunda tutuklanmıştı.

ABD'li savcılar Atilla'yı, İran hükümeti ve İran'daki diğer kuruluşlar adına ABD bankaları aracılığı ile yüz milyonlarca dolarlık yasadışı işlem gerçekleştiren İran asıllı altın tüccarı Reza Zarrab ile işbirliği yapmakla suçluyor.REZA ZARRAB'IN 50 YIL HAPSİ İSTENİYOR

Hakan Atilla hakkında hazırlanan iddianamede de genel müdür yardımcısı, Rıza Sarraf ile benzer şekilde İran'a yönelik ambargoları delmek ve Amerikan finans kurumlarını zarara uğratmak gibi iddialarla suçlanmış ve hakkında 50 yıl hapis cezası istenmişti.

Davadan ayrılan New York Eyaleti Güney Bölgesi Başsavcısı Preet Bharara'nın vekili olan Joon H. Kim imzasıyla açıklanan karara göre ikili hakkında 30 sayfalık bir iddianame hazırlandı. Sarraf ve Atilla 24 Nisan tarihinde New York'ta hakim karşısına çıkacak.


Üye OlÜye Girişi