Kadın yargıçtan tecavüzcüye hapis, alkollü mağdura öğüt | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

İngiltere’de, tecavüzcüye 6 yıl hapis cezası veren kadın yargıç, tecavüze uğrayan kadının alkollü olmasının cinsel saldırıyı kolaylaştırdığını savundu. Kadın örgütleri yargıcı tepkili

15.04.2017
738
12
Yazı Boyutu:    
İngiltere’de Lindsey Kushner QC isimli yargıç, Manchester şehrinde 18 yaşındaki bir kadına cinsel saldırıda bulunan erkeğin yargılandığı davada sanığa 6 yıl ceza verirken şu sözleri sarf etti: “Bunun hiç bir şekilde mazereti yok; bir kadın bedeniyle ne yapıp ne yapmayacağına kendi isteğiyle karar verir ve bir adam da buna göre davranışlarını şekillendirmelidir. Ancak bir kadın yargıç olarak kadınlara, sarhoş olduklarında yerçekimi kuvvetiyle çektiği tehlikeli adamlardan kendilerini korumaları gerektiği tavsiyesini vermezsem, bu ihmalkârlık olur.”

Yargıç Lindsey’in bu sözleri kadın örgütleri ve siyasetçilerin tepkisine neden oldu. Tartışmaya yol açan sözlere ilişkin BBC’ye konuşan İşçi Partisi eski milletvekili ve Polis Komiseri Vera Baird, bu sözlerin “kurbanı kriminalize etmek” anlamına geldiğine dikkat çekti. Vera Baird, “Biri tecavüze uğradığında suçluluk, utanç hissediyor ve polise bildirmek onlar için zorlaşıyor. Bir yargıç size ‘Tamam da içersen tecavüze uğrama ihtimalin daha yüksek, sana inanmamız zor. Ayrıca çok serbest davrandın, olayı sen kendine çektin’ derse, o insanın suçluluk duygusu daha da artacaktır” dedi.

 

Üye OlÜye Girişi