Nuriye ve Semih destekçisi avukatlara biber gazlı saldırı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Açlık grevindeki Nuriye Gülmen ile Semih Özakça'ya bugün İzmir ve Ankara'da destek eylemi gerçekleştiren avukatları polis biber gazıyla dağıttı

17.05.2017
Yazı Boyutu:  
İzmir'de Çağdaş Avukatlar Grubu ve Çağdaş Hukukçular Derneği üyesi avukatlar, Ankara'da açlık grevi yapan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya destek eylemi yaptı. Eyleme polis müdahale etti.

Kanun Hükmünde Kararname ile meslekten ihraç edildikten sonra 'İşimi geri istiyorum' diyerek Ankara'da, Yüksel Caddesi İnsan Hakları Anıtı önünde açlık grevine başlayan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'ya destek olmak isteyen Çağdaş Avukatlar Grubu ve Çağdaş Hukukçular Derneği İzmir şubesi üyesi yaklaşık 30 avukat İzmir Adliyesi'nde sessiz eylem yaptı.

Yüzlerinde ameliyat maskesi takarak, Gülmen ile Özakça'nın fotoğraflarını yakalarına takıp zemin katta el ele tutuşan avukatlar 'Dayanışma zinciri' oluşturdu.

Polis, eylemin izinsiz olduğunu, ayrıca adliye içerisinde yapılamayacağını iddia ederek, avukatlardan dışarı çıkmaya zorladı.

Eylemi sürdüren avukatlar, müdahale eden polis tarafından karga tulumba adliye dışına çıkarıldı.

Slogan atan grup, daha sonra İzmir Adliyesi C kapısı girişinde merdivenlerde oturma eylemi yapmaya başladı.

Polis, oturma eylemine devam eden avukatlara biber gazıyla saldırdı. (DHA)

Üye OlÜye Girişi