Uluslararası gözlemciler YSK'da Erdoğan'a cevap verdi: Yorum yok | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Yüksek Seçim Kurulu'na giderek referandum ön raporunu sunan AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın rapora yönelttiği eleştirilerin sorulması üzerine "Türk yetkililerinin daveti üzerine geldik. Görevimizi tamamladık. Yorumum yok" dedi.

18.04.2017
312
4
Yazı Boyutu:    
AGİT/DKİHB Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti Başkanı Tana de Zulueta ve beraberindekiler Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gelerek referandum ön raporlarını sundu.

'TÜRK YETKİLİLERİN DAVETİ ÜZERİNE GELDİK'

Çıkışta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Heyet Başkanı Tana de Zulueta, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AGİT raporuna olan eleştirilerinin sorulması üzerine "Buraya Türk yetkililerinin daveti üzerine geldik. Görevimizi tamamladık. Bu konuda yorumum yok" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, dün Beştepe'de yaptığı konuşmada "AGİT diye bir örgüt var. Rapor hazırlıyorar 'Türkiye'de seçimler öyle olmuş böyle olmuş'… Haddinizi bilin. Sizin siyasi içerikli raporlarınızı ne duyarız, ne görürüz ne de biliriz. Biz yolumuza devam ederiz. Onu siz külahımıza anlatın" demişti: 'Referandumdaki düzensizlikler, sonucu değiştirmiş olabilir'

'NİHAİ RAPORUMUZ 8 HAFTA SONRA YAYINLANACAK'

Zulueta, "Nihai raporumuz 8 hafta sonra yayınlanacak. Bugün buraya nezaket ziyaretinde bulunduk. Raporumuzun bir kopyasını YSK ile paylaştık. Bu süreçte bize sağladıkları destek, işbirliği için teşekkür etmek üzere buradaydık" diye konuştu.

AGİT gözlemcilerine 'seçimlerin ertelenmesi ihtimali var mıdır? Bu konuyla ilgili ne düşünüyorsunuz?' sorusu yöneltildi.

AGİT yetkilileri YSK'ya iletilen raporda bununla ilgili bilgilerin olduğunu, 8 hafta sonraki asıl raporda da detayların yer alacağını ifade etti.
(Sputnik)

Üye OlÜye Girişi