Valilik İzmir'de 19 Mayıs eğlencelerini yasakladı | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

Marmaris'teki kazada 24 Bucalının yaşamını yitirmesini gerekçe göstererek 19 Mayıs Kutlamalarında eğlence kısımlarının kaldırılmasını kararlaştıran Valiliği'nin bu yasağına üç günlük gençlik festivali düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi uymayacağını açıkladı

17.05.2017
Yazı Boyutu:  
19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'na iki gün kala bir iptal kararı da İzmir Valiliği'nden geldi. Valilik, bayramın gösteri ve eğlence kısımlarını programdan kaldırdı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ise Gençlik Festivali'nin yapılacağını açıkladı.

YASAĞA GEREKÇE MARMARİS'TEKİ KAZA

Bazı illerde 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı törenleri, çeşitli gerekçeler öne sürülerek iptal edilirken, İzmir Valiliği’nden de eğlenceye dönük kutlamaların yasaklanması kararı geldi. Valilik, bayramdaki gösteri ve eğlence aktivitelerini programdan kaldırdı. İptal gerekçesi olarak Marmaris’teki 24 kişinin öldüğü 10 kişinin yaralandığı midibüs kazasını gösterildi. 

İptal kararının, vali yardımcısı Uğur Kolsuz’un başkanlığındaki toplantıda alındığı belirtilen valilik açıklamasında, “Programın gösteriler bölümü, İzmir’in Buca ilçesinden Marmaris’e giden midibüsün 13 Mayıs 2017 günü yaptığı kaza neticesinde 24 kişinin vefat etmesi üzerine İzmir Valiliği’mizin kararı ile iptal edilmiştir’ denildi. 

CHP'LİLER KONAK MEYDANINDAN CUMHURİYET ALANI'NA YÜRÜYECEK

Bayramda gösteri ve eğlence etkinliklerinin kaldırıldığı ifade edilirken, resmi tören programındaki saygı duruşu, İstiklal Marşı ve şiirlerin okunmasında bir değişiklik olmadığı belirtildi.

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, “Ulusal bayramlarımızı kutlama etkinliklerimizi unutturmaya, onları yok saymaya kimsenin gücü yetmeyecektir” dedi. Tüm vatandaşları cuma günü saat 13:30’da Konak Meydanı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yapılacak” 19 Mayıs Adalet, Demokrasi ve Bağımsızlık Halk Yürüyüşü’ne davet eden Güven, “İzmir Anadolu’ya rüzgar olsun” ifadesini kullandı.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ÜÇ KONSER DÜZENLİYOR

Gözlerin çevrildiği İzmir Büyükşehir Belediyesi ise kutlama programında hiçbir değişiklik yapılmadığını açıkladı. Belediye, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinliğinde değişiklik yapmadı. Konser, dans ve spor etkinlikleriyle gerçekleşecek festivalin kalbi İnciraltı Kent Ormanı'nda atacak.

GENÇLİK FESTİVALİ ÜÇ GÜN SÜRECEK

İzmir Gençlik Festivali kapsamında, 46 farklı üniversiteden gelecek 1200 öğrenci, festival süresince çadır kurarak konaklayabilecek. Gençlerin yemekleri İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacak. Manga, Şebnem Ferah, Mor ve Ötesi gibi sevilen sanatçı ve grupların yanı sıra, üç gün boyunca onlarca genç müzik grubu sahne alacak. 18 Mayıs’taki Manga konseri ile 20 Mayıs’taki Mor ve Ötesi konseri İnciraltı Kent Ormanı’nda, 19 Mayıs’taki Şebnem Ferah konseri ise Alsancak Gündoğdu Meydanı’nda yapılacak. Ayrıca, o gece İzmir semaları havai fişek gösterisi ile ışıldayacak.
SÖZCÜ

 

Üye OlÜye Girişi