YSK'ya 'tencereli tavalı' protesto büyüyor | Kazete: Özgür Kadının Sesi

 

16 Nisan’daki anayasa değişikliği referandumunda usulsüzlükler olduğunu iddia eden protestocular, çeşitli kentlerde eylemlerine devam ediyor.

18.04.2017
521
7
Yazı Boyutu:    
Türkiye'de anayasa değişikliği referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından başlayan protestolar, pazartesi akşamı da devam eti. Çok sayıda ihlalin yaşandığı ve YSK'nin skandal kararının damga vurduğu referandum sonuçlarına tepki gösteren yurttaşlar ülkenin pek çok yerinde ellerinde tencere ve tavalarla sokağa çıktı. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Eskişehir'deki eylemlerde toplam 31 kişi gözaltına alındı.


Yüksek Seçim Kurulu'nun mühürsüz oyları geçerli sayma kararı almasının ardından başlayan protestolarda, ‘Hayır biz kazandık' sloganıyla referandumun iptal edilmesi talepleri dile getiriliyor.Pazartesi akşamı İstanbul Kadıköy ve Beşiktaş'ta düzenlenen eylemlerde çok sayıda kişinin toplandığı bildiriliyor. Kadıköy ilçesinde eylemciler, "Hayır biz kazanacağız' pankartları açarken, Beşiktaş'taki eyleme 2 bine yakın kişinin katıldığı bildirildi.Protesto gösterilerinin düzenlendiği semtlerde eylemlere ayrıca ‘tencere tavalı' protestolar da eşlik etti. Birçok semt sakini pazar akşamından bu yana belirlenen saatlerde evlerinden tencere tavalı eyleme katılıyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun oy verme işlemi sırasında aldığı bir kararla mühürsüz oy pusulalarını geçerli sayması, büyük tepkiye yol açtı. Başta ana muhalefet partisi CHP olmak üzere, muhalif gruplar seçime usulsüzlük karıştığı iddiasıyla referandumun iptal edilmesini talep ediyor.

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) skandal kararı ve oylama sırasında yaşanan birçok şaibe ile sonuçlanan referandumun ardından Türkiye'nin her yerinde sokağa çıkma çağrıları yapıldı. Yurdun çeşitli bçölgelerinde sokağa çıkan yurttaşlara bazı kentlerde müdahale edildi. Antalya ve İzmir'deki müdahalelerde toplam 23 kişi gözaltına alındı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi akşamı yaptığı açıklamada, referandum sonuçlarına karşı başlatılan tencere tavalı protestolara tepki gösterdi. Erdoğan, "Hiç şüphesiz birileri hüsrana uğradı. Baktım ki tencere tavacılar çıkmış ortaya. Neymiş, onlar da ‘Hayır’ı kutluyorlarmış. İşte bunlar Gezici. Bunlar tencere tavacı. Tencere tava hep aynı hava” dedi.

İZMİR: 10 GÖZALTI

İzmir Bornova'da YSK'nin skandal kararı ve oylamadaki şaibeleri protesto edenlere polis müdahale etti. Müdahalede 10 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

İSTANBUL

İstanbul Kadıköy'deki kitle "Bu seçim meşru değildir, HAYIR biz kazandık" sloganları atarak yürüyüş gerçekleştirdi.

İstanbul'da protestoların bir diğer noktası da Bakırköy'dü. Bakırköy'de yurttaşlar YSK'nin skandal kararını ve seçim usulsüzlüklerini tencere tavalı yürüyüşle protesto etti.Beşiktaş Kartal Heykeli önünde toplanan kalabalık grup ıslık ve alkışlarla yürüyüş gerçekleşti. Beşiktaş'ta protestolara katılım genişti. 
Gazi mahallesinde yurttaşlar evlerinden tencere tava sesleriyle yurt genelindeki eylemlere destek verdi. İstanbul'un çeşitli noktalarında gerçekleşen eylemlerde bir diğer adres olan Kartal'da da "HAYIR kazandı" adıyla eylem gerçekleştirildi. 
İstanbul Avcılar’da Birleşik Haziran Hareketi Avcılar Meclisi’nin çağrıcı olduğu eylemde “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı. Avcılar Marmara caddesindeki eyleme de katılım oranı yüksekti.

ANKARA

Ankara'da ODTÜ'lü öğrenciler "HAYIR daha bitmedi yeni başliyor" slogan ile yürüyüş gerçekleştirdi. Öğrencilerin caddeye inişini polis TOMA ile engelledi.  Öğrenciler polis barikatı karşısında basın açıklamalarını okudu.

'Hayır' oylarının önde olduğu  Batıkent ve 100. Yıl Mahallesi'nde yurttaşlar tencere ve tavalarla şaibelerle dolu referandum sonuçları protesto etti.

SAMSUN

Samsun Türk İş kavşağında buluşan Samsunluları polis barikatı karşıladı. Polis barikatının karşısında yaptıkları basın açıklamasında referandum sonuçlarını ve YSK’yi protesto eden halk “hayır” demeye devam edeceklerini ilan etti.

ANTALYA

Antalya'da protestolara katılanlara polis müdahale etti. Müdahalede 13 kişi gözaltına alındı.

ESKİŞEHİR


Eskişehir Yenimahalle'de üniversiteliler ve mahallelinin tencere tavalı eylemine polis müdahalesi gerçekleşti. Müdahalede 8 kişi gözaltına alındı.

Üye OlÜye Girişi