Songül Sallan Gül

Süleyman Demirel Üniversitesi, Prof.Dr

songulsallangul@yahoo.com


04.07.2016
2142
9
Yazı Boyutu:    
Birkaç gün önce yeni Başbakan Binali Yıldırım, son dönemin politik aktörü olan muhtarlarla il ve ilçe müftülerine yeni bir görev daha vermek istiyor. Artık onlar da nikâh kıyabilecekler. Muhtarların saray ziyaretleri işe yaradı. Ne mutlu onlara, artık yeni bir yetkileri daha oldu.
Muhafazakâr toplum inşasında bir adım daha atılıyor. Anaokullarına kadar giren dindar nesil yetiştirme projesinde evlilik de sırada. 
Başbakan, AKP grup toplantısında vatandaşlık hizmetlerinde düzenlemeler yapacaklarını, bunlar arasında evlenme yetkisinin de olduğunu belirtti. Patlamalar arasında hükümet yangından mal kaçırmaya, dini toplum inşasında bir adım daha ileriye götürmeye devam ediyor. 
Aslında AKP Kadın kolları epeydir uğraştığı çabanın ürününü aldı. Müslüman toplumda dini nikâhı kıyan neden resmi nikâhı da kıymasın? Yeni öneri tam da bunu öneriyor, ama muhtarları da işin içine sokarak, bir taşla iki kuş vurmak istiyor…

Önce Anayasa Mahkemesi 2015 yılında Medeni Kanunda yer alan resmi nikâh zorunluluğunu kaldırma anlamına gelecek bir karar verdi. Şimdi ise il ve ilçe müftülerinin de resmi olarak nikâh kıymalarının önü açılıyor. 

Önerideki gibi olduğunda il ve ilçe müftülerin resmi nikâh kıyma yetkilerinin olması, dini nikâhı da zorunlu hale getirmek anlamını içeriyor. Araya muhtarlar da dahil edilerek toplumsal meşruiyette güçlü bir kale kazanılmak da isteniyor. 

Özellikle neredeyse nüfusun %92.5’ini kent haline getirilen Büyükşehir yasasında yapılması planlanan bir değişiklikle ülkemizde mahalleye dönüştürülen köylerin muhtarlarına da evlendirme yetkisi verilecek. Malum muhtarlar son dönemin en önemli politik ve toplumsal aktörü olmaya adaylar… 

Bu süreç, kadınlar açısından pek çok insan hakları ihlallerini, hukuki ve ekonomik sorunları beraberinde getirecek.  Henüz tartışılmıyorsa da,1980’lerin sonlarında ve 1990’larda epey ele alınmış olan İran usulü muta nikahı (birkaç saatlik ya da süresiz olarak) ile erkeler için aldatma ve erkekliğin tatminini dinsel zeminde meşrulaştırma çabaları can pazarı arasında ne olduğu pek de anlaşılmadan, tartışılmadan AKP seçmenine müjde olarak veriliyor. 

Sorun sadece resmi nikâh meselesi değil. Atılan bu son adım kadınlar açısından çok eşli evliliklerin artması, çocuk aşta evliliklerin önünün açılması anlamına da gelecek. Kadınların evlilik, miras ve boşanmadan kaynaklanan pek çok hakları güvencesiz hale getirilecek,  kazanımları eriyip gidecek.

Bundan sonrası çok eşli evlilik! Şeri hükümlere doğru giden düzenlemelerle erkeklerin birden fazla imam nikâhı kıyabilme olanakları da bir şekilde hazırdır, manidar zamanlamayı bekliyordur! 

Toplum susmaya devem ederse, yeni tasarılar yoldadır, çok gecikmez. 

İlgili haber


Üye OlÜye Girişi