Songül Sallan Gül

Süleyman Demirel Üniversitesi, Prof.Dr

songulsallangul@yahoo.com


02.12.2015
1817
13
Yazı Boyutu:    
TBMM açıldı ve dün TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu oluşturma süreci başladı. Bu komisyon, Meclisteki kadınların dörtte birinin üyesi olduğu eşitlik arayışının adreslerinden biri. Eşitliğin doğada değil, toplumda ve siyasetteki, Meclisteki adreslerden biri. Dini ya da ahlaki değil, siyasalın, demokrasinin ilkesi eşitlik. 20’si kadın, 6’sı erkekten ve toplamda da 26 kişiden oluşan eşitlik komisyonu; başkanını, kâtibini ve sözcüsünü seçti. Başkan ve kâtip, kadındı ama komisyon adına Meclis’e ve topluma bilgi verecek kişi erkekler arasından seçildi. Eşitlik adına konuşulacaksa “onu” da biz yaparız edasıyla erkek temsilci; iktidarın kadınlarının, sağ muhalefetin ve erkeklerin oylarıyla seçildi. 

Üstelik iktidar partisinin kadın vekillerinin büyük çoğunluğu, üniversite hatta yüksek lisans ve doktora eğitimli; eczacı, avukat, öğretmen, öğretim üyesi ve doktorluk mesleğine sahip kadınlardan oluşmakta. Ama çoğunluğu olgun yaşlarda, evli ve çocuklu kadınlar. Yani erkeklere ve AK erkeklere itiraz etmeyeceklerini (edemeyeceklerini) öğrenmiş kadınlar, nitekim! Aslında şaşmamak gerek. İktidarından muhalefetine bu ülkede siyasal yapı erkekler adına, erkek sınıf bilinciyle, onlar için siyaset üretmekte. Pozitif ayrımcılık politikasını sözde kabul eden partilerde bile, sanki “eksik erkek temsili” varmış gibi, erkeklerden yana tavır almakta. Sonuçları da ortada… Mecliste kadın sayısı %15’lere düşmüş durumda. Kadınların eşit olma arayışlarında seslerini duyurmaya çalıştıkları bir komisyonda bile erkekler, kadınlar adına konuşacak. Sanırım yine kadınlara had bildirme, susturma, ne yapacaklarını söyleme işi bu komisyonun öncülüğünde yine, yeniden devam edecek!

Eril siyasetin kadınları, kendileri konuşmak yerine, muhalefetin erkeklerinin de desteğiyle erkekleri seçecekler!. Seçilme değil, seçme hakkını kullanma konusunda gocunmadan hareket edecekler bu dönemde de. Parti politikaları ve eril ideolojik tutum alışlar kadınları ikinci plana itecek, onların kadın olduklarını unutup, unutturacaklar. Böylelikle mecliste, toplumda ve evde erkeklerin otoritesine ortak olmamalarını, gerilim yaratmamalarını öğretecekler. Kadınların elinin hamuruyla siyasette olması gerekiyorsa illaki, bunu pek de istemiyorlar aslında ama demokrasi bir araç, bir oyun olarak görüldüğünden uslu kadınları, az sayıda da olsa Meclise taşıyorlar. İlla ki demokrasi sorgulanacaksa, istenecekse ısrarla, kadınlar seçme hakkını kullanmalılar, değil mi? Çünkü erkeklerin kadından beklediği fıtrat ya da doğa, kadının evde oturması, çocuk doğurması, fedakâr kadın olarak itaat edip, hizmet etmesi değil mi? 

Aslında bu zihniyet, ataerkil düzen annelik sorumluluklarının çocuk, hasta ve yaşlı bakım yükümlülüklerinin kadınları tam gün politikadan uzaklaştırdığını (uzaklaştıracağını) ve bunun da kadınların politik kariyerlerini yetersiz düzeyde temsiline yol açacağını bilirler. Umut ederler, hatta bunu zorlarlar, gerektiğinde kadınları da sürece dahil, hatta seferber ederler. 

Kadın vekiller de eril siyasal düzen içinde her an uyumlu ve itaatkar olmalılar. Onlar adına erkek vekillerin konuşmasına izin vermeliler ki, komisyon amacına ulaşmasın. Tıpkı Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda olduğu gibi. Eşitlik adına, kendileri adına konuşma işini erkek siyasetçiye bırakırlar gönüllüce. Bodin’in gönüllü kulluk dediği şey bu olsa gerek!. 

Ama bu dönem komisyonda eril olmayan kadınlar, oldukça iyi, feministler var aralarında, yani işleri zor gibi. Eh kolay gelsin… Aslında bu sürece tüm kadınlar katılmalı, siyasetin ve Meclisin kadınlar için, toplum ve demokrasi için ne kadar önemli bir kurum olduğunu ve işlevlerini hatırlatmalıyız. Biz kadınlar parti olmadan da, siyaset okulları açıp, demokrasisi şüpheli hale gelmiş olan siyaset oyunu kirliliklerden, nefretten, savaştan ve cinsiyetçilikten uzak hale getirmeliyiz. İnsan olmanın gereğini ve kadınların da insan olduğunu hatırlasak hep birlikte. 


Üye OlÜye Girişi