Ferzan Sarpkaya

Köşe Yazarı

30.12.2016 - 13:54
2553
15
Yazı Boyutu:    
2016 bizleri uğurluyor.
Bu yılda insanlıktan nasibinizi alamadınız diyerek Yine sınıfta kaldı, insanlık ve vicdanlarınız.
Dönüp baktığımız da haklı diyorum.Ne umutlarla, barış sözcükleri ile karşılamıştık, oysa yüreklerimiz, dileklerimiz  umut yüklüydü. 
Sağlık dilemiştik; demokrasi,barış, adalet dilemiştik. 
 
2016'da çok üzüldük; dinin siyasaya araç yapılmasının nelere yol açacağını kanıtlayan gerici "darbe" girişimi ülke gündemini altüst etti; canlar gitti.

240 kişinin ölmesi, 1535 kişinin yaralanması ve 104 darbeci askerin öldürülmesiyle sonuçlanan  2016 Türkiye askeri darbe girişimi sonrası toplanan MGK'nun tavsiyesi Bakanlar Kurulunun kararıyla 21 Temmuz gece 01:00'den itibaren tüm Türkiye 'de olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi. Halen de sürüyor. Bu kapsamda  sayısız tutukluluk meslekten uzaklaştırma en acısı da siyasi kolun hala görevi başında olması . 
OHAL ile, sanırım ilk olacak 2017'yi karşılayacağız..

Terör çeşitli  ülkelerde ülkemizde olduğu gibi can aldı hepimizi sarstı. Aylan bebek hafızalarımıza kazındı. Yürekleri taş tutmuşlara birşey ifade etmedi savaşın kanı durmuyor..

Hukuk dahil tüm kurumlar tutuklu kaldı. Eğitim tarikatlarca yönlendirilirken, basın özgürlüğü tartışmaları; çocuklara cinsel saldırılar, kadınların öldürülmesi yıl boyunca gazetelerin ya başlığında ya iç sayfalarına yazılı kaldı. çaresiz, Yine işsiz, yine cahil bırakıldık, esir alındık, tutuklandık. Ve en önemlisi  kandırıldık... O kadar da çok öldük ..Nefes veren ormanı, su veren dereleri kuruttuk.Üzerinde yaşadığımız topraklarda ki kurumları, limanları, elden çıkardık. 

Bu yıl bizlere veda edenlerden 

Kamer Genç,  milletvekili - Ahmet Oktay, şair ve gazeteci,  Atilla Özdemiroğlu,besteci, söz yazarı ve müzisyen, Halil İnalcık, tarih profesörü., Vedat Türkali ,senarist, şair ve roman yazarı. Tarık Akan, aktör.- Fidel Castro, Küba eski lideri ve kızılordu korosu..Üzgünlükle uğurladık.

Her şeye rağmen  yaşama katılmak adına yüreğimizle gönüllü olduk sanatla edebiyatla şiirle direngen tavrımızı umutla sürdürdük. Sürdürmeye de devam ediyoruz. 

Güzel şeyler de başardık. Büyükşehir Belediyesi, şehir dışından kente tedavi için gelen kanser hastası kadınların ücretsiz konaklaması amacıyla Sağlıkta Kalite Derneği (SAĞKAL) - Umut Atölyesi'yle protokol imzalayarak 'Balçova Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezi'ni hayata geçirdi. Merkez, özellikle radyoterapi sürecinde maddi kısıtlılıklar yüzünden her gün İzmir'e gelip gidemeyen ya da hastane bahçelerinde yatmak zorunda kalan hastaların sorunlarına çare olacak. Tesis'te aynı anda 16 hasta barınabilecek. Toplam 300 metrekare kullanım alanı olan 4 katlı binada hastalar için psikolojik destek de verilecek.

Aynı tesisin benzeri de Kahramanlarda da hizmet sunuyor.

 ''SAĞKAL'' ile.  Hastalıklarıyla mücadele etmek durumunda olan kadınlarımızın gönüllü olarak yanında olmaya çalıştık.  Gönüllü olarak isteyerek sevgiyle.

SAĞKAL - SAĞLIK KALİTE DERNEĞİ 

SAĞKAL Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Operatör Doktor Cüneyt Tuğrul,

Bu merkezde bir araya gelen ortak paydaya sahip kadınlarımız birbirleriyle ve gönüllülerle kurdukları iletişim sayesinde bu hastalıkta yalnız olmadıklarını hissedecek, yaşamın içinde yer alacaklardır. Sağkalın amacı bu merkezde sadece bedeni değil ruhu da rehabilite  etmektir.

Merkezde hasta ve hasta yakınlarına sürekli eğitimler verilmekte. Bir arada çeşitli kişisel gelişim ve mesleki eğitimler ve geliştirebilecekleri hobilerle kendilerini meşgul etmeleri sayesinde sürekli hastalığa odaklanmalarından sıyrılarak hastalıklarıyla daha  iyi başa çıkar hale gelebilmekte. Sadece hastalığa değil yaşama konsantre olarak ruh dünyası genişleyen kadın, bugüne kadar yaşamadığı duyguları ve güzellikleri fark etmede ve bakış açıları değişmekte.. Yani önce kendisini severek yeni bir kimlik kazanmaktalar.

Yine aynı amaçla UMUT SAĞKAL Umudu anlatıyoruz 2. Uluslararası Kısa Film Yarışması ödülleri sahiplerini buldu. 

Ödül töreni  09 Ağustos 2016 da açılışı yapılan, Sağkal ve İzmir Büyükşehir Belediyesi, Balçova Belediyesi işbirliği ile Umut Atölyesi Projesi kapsamında Balçova  Sağlıklı Yaşam Sosyal Rehabilitasyon Destek Merkezinde gerçekleşti.

Yarışmayı kazanan katılımcılar; 1. MONK  Yönetmen: Mehmet Ali Poyraz 2. SİMYAGER  Yönetmen Hasan Ali Soydam 3. EŞİT  Yönetmen Şenol Çöm

 Mansiyon: BU SON OLSUN Yönetmen Göksel Kosif  oldu. Çok anlamlı filmlerdi, umutla çoğaldık

Ayrıca  farklı bir umut . Uluslararası Uzay İstasyonu astronotlarından Scott Kelly uzayda yetiştirilen çiçeğin ilk kez açtığını duyurdu.
Çiçek umuttur, renktir, yaşamdır. Çiçek uzayda bile açmayı başarabiliyorsa barış çiçekleri neden içimizde renk renk açmasın.
2017'yi de inancı ve kökeni ne olursa olsun bütün yurttaşlara "yenilik"getirmesi dilekleriyle karşılayacağız. 
Ancak umutsuzluğu, karamsarlığı soyunarak karşılamalıyız. Yayılmacıya boyun eğmeyen, bağımsızlık savaşı veren halkız! 
2016 acılarla, sıkıntılarla örülü günlerini geride bırakarak gelen gideni aratmasın dileklerimizle karşılayacağız 2017'yi..
Savaşların son bulduğu, acıların dindiği, hırslardan , kişinin kişiye üstünlüğünün korkusundan uzak..
2017'nin demokrasi, hukuk, barış, özgürlük, sağlık dolu günlerle gelmesi dileyerek,..  BARIŞ ÇİÇEKLERİ' nin tohumlarını dünyaya serperek,sevgiyi, barışı,adaleti vicdanı, ANAYASA yaparak .
           
           

Üye OlÜye Girişi