20.01.2021 - 20:02
781
4
Yazı Boyutu:    
Bugün Amerika Birleşik Devletleri'nde tarihi bir gün. Aslında sadece ABD’de değil dünyada da milyonlarca kişinin dört gözle beklediği bir gün.  3 Kasım 2020’de yapılan tartışmalı Başkanlık seçimlerinin galibi Demokrat Partili Joe Biden ve Kamala Harris, bugün ülkenin 46'ıncı başkanı ve başkan yardımcısı olarak resmen yemin ederek Beyaz Saray'daki yeni görevlerine başlayacak. 

Ülkenin başkenti Washington DC günlerdir yemin törenine hazırlanıyor. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı başkentte, bu seneki yemin töreni, iki hafta once yaşanan olaylar ve Covid-19 salgını nedeniyle önceki yemin törenlerinden çok farklı olacak. Katılımın çok sınırlı tutulacağı bu törende yüzyıllardır devam eden gelenekler de bozulacak.

Yemin töreni: Barışçıl bir geçişin simgesi

Geleneksel olarak geçit törenleri ve balolarla tam bir şenlik havasında kutlanan, aslında ABD’de Başlangıç Günü olarak bilinen Yemin Töreni, demokrasilerin temel araçlarından olan seçimlerin ne kadar çekişmeli de olsa halkın iradesini yansıttığının görsel bir hatırlatıcısı, nihai bir sembolü.  

ABD Anayasası, bir başkanın görev süresi başlamadan önce yemin etmesini şart koşar. Yeniden seçilen başkanlar bile her dört yıllık dönemin başında yeniden görev yemini ederler - ülkenin ilk cumhurbaşkanı George Washington ile başlayan ve günümüze kadar devam eden bu gelenek, aynı zamanda günün bazı önemli ritüellerini de barındırıyor.

ABD’nin ilk başkanı Washington’un ilk yemin töreninden sonra yaklaşık 150 yıl boyunca tören Mart ayı başlarında yapıldı. 1933'te, Anayasa'da yapılan değişiklikle geçiş dönemini kısaltmak için yemin töreni 20 Ocak'a taşındı ve o zamandan beri 20 Ocak'ta yapılıyor.

Yemin töreni: Olağanüstü Güvenlik Önlemleri

ABD’de yemin töreni hazırlıkları yine geleneklere uygun olarak bir yıl öncesinden başlar. ABD Gizli Servisinin güvenliği sağladığı törenlerde bu sene görevli binlerce polise ek olarak ülkenin çeşitli eyaletlerinden gelen, tam teçhizatlı 25 bin Ulusal Muhafız askerleri, Pentagon ve Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından günler öncesinden güvenlik taramalarından geçirilerek başkentte konuşlandırıldı.   

Bu seneki olağanüstü güvenlik önlemlerinin sebebi, seçilmiş Başkan ve Başkan yardımcısının seçim zaferinin ABD Kongre tarafından tescillendiği 6 Ocak günü Donald Trump taraftarlarının Kongre binasına yaptığı ve beş kişinin hayatını kaybettiği saldırının devamı niteliğinde geniş çaplı silahlı protesto gösterilerinin gerçekleşeceği beklentisiydi.

6 Ocak’taki Kongre saldırısının ardından 24 Ocak'a kadar geçerli olacak olağanüstü hal ilan edilen Başkentte yaşayanların son bir haftadır yaptığı paylaşımlar, şehrin büyük bölümünün yaya ve araç trafiğine kapatılarak tam bir hayalet şehre dönüştüğünü ve başka bir saldırı ihtimalinin neredeyse sıfıra indiğini gösterdi.

Biden'ın gelenekselleştiği üzere açık alanda yemin etmesinin riskli olacağı kendisine hatırlatıldıysa da Biden gelenekleri bozmamakta ısrar ederek yemin töreninin düzenleneceği Kongre  binasının batısına kurulan platformda açık alanda yemin edecek. 

Yemin töreni: Gelenekler Bozuluyor Trump Törene Katılmıyor

Görevi seçilmiş başkana devreden başkanın yeni başkan ve eşini eşiyle birlikte Beyaz Saray’da karşılaması ve resmi yemin törenine katılması gelenekselleşen bir uygulama fakat Donald Trump ve eşi Melania Trump, seçilmiş Başkan ve eşini Beyaz Saray’da kabul etmeyecek ve yemin törenine katılmayacaklar.

Beyaz Saray'dan sessiz sedasız ayrılarak Hava Kuvvetlerine ait Başkanlık helikopteri ile yine Hava Kuvvetlerine ait askeri havaalanı Andrews’a geçecek olan Trump çifti, burada düzenlenen resmi veda törenine katılarak son kez binecekleri başkanlık uçağı Air Force One ile Florida’daki evlerine doğru yola çıkacak.  Sadece dört yıl süren ve birçok kişinin kabus gibi gördüğü Donald Trump dönemi de böylece resmen kapanmış olacak. 


Üye OlÜye Girişi