Çiçek Akyol

Avrupa El Ele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

26.02.2017 - 14:39
3213
18
Yazı Boyutu:    

Eyvah yaşlanıyorum!

Belki Bir Gün Yaşlanacağım Ama Asla Büyümeyeceğim!

“Eskiden yaşlanmaktan korkardım, çünkü yapmak istediğim her şeyi yapamayacağımı düşünürdüm. Ama yaşlanınca bunları yapmak istemediğimi fark ettim.” Nancy Astor

Hepimiz yaşlılıkla ilgili yüzlerce yazı okumuşuzdur. Ve hepsinde kendimizden bir parça bulmuşuzdur.

Yaşlılık kimsenin istemediği bir durumdur, bir o kadar da kaçınılmaz bir durum. Ama gören gözlerle hayata bakabildiğimiz sürece yaşlanmayız ki. Yıllar hızla akıp gidiyormuş. Aksın ne olur ki yalan söyleriz. Olmadı "hissettiğim yaştayım" deriz.

Önemli olan yaşama her dönem tutkuyla bağlanmak değil midir?

Asi ruhluyuz ya zaten yıllara meydan okuruz ne var ki! Yaşlanınca akıl baştan gidermiş! Gitsin ne olur, yıllarca başımızda taşıdık zaten. Hem yaş her insanı olgunlaştırmıyor ki. Nasıl her üzümden kaliteli şarap olmuyorsa, yaşamına anlam katamayanlar da yaşlılığı sadece bir dert olarak görecektir. Ve yaş almaktan korkacaktır.

“Gençlik şarabı geçen yıllarla her zaman temiz kalmaz, bazen tortulanır.” der Carl Jung.  Ruhumuzu her daim sanatla beslemeliyiz. Siz yaş alırken ruhunuzu güzelliklerle bezemekten vazgeçmemeliyiz. Çünkü yaş bazılarını olgunlaştırırken bazılarını çürütür. Mühim olan hayat gemisinde yol alırken hayatımıza ve hayatımıza giren insanların yaşamına anlam katmaktır. Ayrıca korkunun ecele faydası da yok.

Hayatın her dönemini doya doya yaşamak lazım, aksi halde kalan ömrümüz keşkelerle geçiyor.

Geç olmadan yağmurları sevin, çocukları sevin, çiçekleri, kuşları, ağaçları, börtü böceği ve kendinizi sevin.

12341574_1930331700524545_5364778863370469694_n-001.jpg


Üye OlÜye Girişi