Gaye Güngör

gayegungor.com

19.04.2018 - 17:55
2720
12
Yazı Boyutu:    
İşimi değiştiremiyorum, eşimi değiştiremiyorum bari saçımı değiştireyim…

Kariyer değiştirmek, maaşlı işini bırakıp kendi işini kurmak, mutsuz ama güvenli bir evliliği bitirmek, kentin karmaşasını terkedip bir köye yerleşmek, neyin var neyin yok satıp dünya turuna çıkmak, okulu bırakıp hayallerinin peşinden gitmek, hiç gitmediğin bir ülkeye vatandaşlık başvurusu yapmak, Yeşil kart çekilişini kazanıp Amerika’ya yerleşmek…

Mevcut kurulu düzenin dışına çıkmak öyle kolay değildir. Hadi fikir sizin kafanızda oluştu diyelim, paylaşmaya kalktığınızda “gerçekçi” yakınlar, eş dost, hısım akraba açar ağzını yumar gözünü. Bu devirde iş bulmak kolay mı ile başlar ekmek aslanın midesindeye kadar varır. Kimse işinden memnun değildir ama ekmek parasıdır işte, ne gelir elden. Yatıp kalkıp dua etmek gerekir. Azıcık aşım ağrısız başım. 

Şevkiniz kırılır, hevesiniz kalmaz artık. O sırada size lazım olan biraz cesarettir. Her gün şikayet ederek gittiğiniz masa başı işinizde ne uzar ne kısalırsınız ya da çok iyi bir konumdasınızdır ama istediğiniz bu değildir. Belki de siz bu mesleği hiç ama hiç istememişsinizdir. Ebeveynleriniz yememiş içmemiş ne emeklerle sizi okutmuştur, siz de onları hayal kırıklığına uğratmak istemezsiniz ama gereken o adımı atamazsınız.  Bir anda her şeyi bırakıp yepyeni bir hayata atılamazsınız. Tam da bu sırada size gereken biraz cesarettir. Genelde cesaret kendiliğinden gelmez. Böyle durumlarda bizi cesaretlendirecek, yüreklendirecek insanlara ihtiyacımız vardır. Hayallerimizi paylaşacak ve hatta hayallerimizin peşinden bizimle birlikte koşacak yol arkadaşlarına. Kafana koyduğun her şeyi yapabilirsin diyecek; sadece heyecanımıza değil belki de maceramıza ortak olacak yol arkadaşlarına. 

Son zamanlarda hayallerinin peşinden giden insanlar çok çıkar oldu karşıma. Hukuk Fakültesini bitirmiş, yurt dışında Yüksek Lisansını yapmış ama bu iş bana göre değil deyip sıfırdan tiyatrocu olmaya karar vermiş bir komşu, üniversiteyi yarıda bırakıp psikoastrolog olmaya karar veren bir öğrencim, aile hekimliğini bırakıp profesyonel şef olan bir doktor, üniversitede öğretim görevliliğinden istifa edip kendi markasını yaratan bir girişimci. Belki daha çok paraları yok, hatta cepten harcıyorlar şimdilik ama sevdikleri işi yapıyorlar ve mutlular. Sizce başarısızlık hikayesi mi onların ki? Bence tam tersi. 

Önümüzdeki haftadan itibaren blogumuzda hayallerinin peşinden giden kadınlara yer vereceğiz. Hem kadın hem de hayalperest olmak en zorudur aslında. Çok yakında kendi ağızlarından dinleyeceğiz çıktıkları yollarda karşılaştıkları zorlukları, aştıkları engelleri. 


Üye OlÜye Girişi