EMİNE BAŞER

Finans Müdürü

25.04.2019 - 12:17
4006
9
Yazı Boyutu:    

Çocuk istismarı ve ihmali ; çocuğun gelişimini engelleyen ya da kısıtlayan eylem ve eylemsizliklerin tümüdür. Tüm bu eylemler sonucunda çocuk fiziksel, ruhsal, cinsel ya da sosyal açıdan zarar görür. Sağlık ve güvenliği tehlikeye girer.

Çocuk istismarı 2 ye ayrılır; cinsel ya da duygusal istismar, fiziksel ya da duygusal ihmal.

İstismar ve ihmal sadece aileleri değil toplumu, sosyal kuruluşları, yasal sistemleri, eğitim sistemini ve iş alanlarını ciddi şekilde etkileyen toplumsal bir sorundur.

Oluşan tüm bu istismar ve ihmal çocukta uzun ve kalıcı hasarlara sebep olur.

İhmal kendi içinde 2 gruba ayrılır; fiziksel ve psikolojik ihmal.

Fiziksel ihmal : çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin görevlerini yerine getirmemeleri.

Doktora götürmeme, yemek vermeme, temiz giydirmeme, bakımsız bırakma.

Psikolojik ihmal : çocuğa bakmakla yükümlü kişilerin , yeterli sevgi , ilgi göstermemesi. Çocuklar sevdiklerini hissetmek isterler.

Bu ihmal sonucu çocukta ciddi problemler baş gösterir bunlar;

Yalnızlık, güvensizlik hissi, öğrenmede zorluk, davranıl problemleri, ciddi sağlık sorunları, gelişim geriliği, eşyaları saklama ihtiyacı.

Çocukluğunda ihmale maruz kalmış bireyler sağlıklı çocuklar yetiştirmekte ciddi anlamda zorluk çekmektedir. Onlarda oluşan belirtiler çocuğu da etkilemektedir.

Depresyon, şiddet , duyguları yönetememe, güvensizlik, toplumdan uzak kalma.

Ve son olarak

Cinsel istismar ;

cinsel isteklerini tatmin etmek için çocuğu kullanmak, çocuğu korkutarak tehdit ederek çocuk ile cinsel temas kurması, çocuğa sürtünmek, yakınlık kurmak için teknolojiyi kullanmak, cinsel içerikli videolar izletmek, çocuğa zorla dokunması, evlilik vaadi ile kandırılıp cinsel ilişkiye girilmesi ve en yaygın olanı artık sosyal iletişim ağları üzerinden kandırılmaları.

Artık çocuklarımız bu tür şiddetlere maruz kalmadan yaşamalı. Kalıcı ve kesin çözümler bulunmalı, toplum refahı için artık net bir cevap verilmeli. Biz insanlığımızdan utanır olduk, daha ne kadar can yanmalı bilemiyorum. Son yıllar da çok fazla atış göstermekte olan bu olaylara ağır yaptırımlar gelmeli.

Unutmayın hiçbir çocuk bu konu da yalan söylemez.

ÇOCUĞUNA İNAN!

ÇOCUĞUMA DOKUNMA

SESSİZ KALMA SUÇA ORTAK OLMA…

Başvuru merkezleri

ALO 155 POLİS

ALO 183 SOSYAL DESTEK HATTI

EN YAKIN ÇOCUK POLİS ŞUBESİ

ALO 156 JANDARMA ÇOCUK VE KADIN KISIM AMİRLİĞİ 


Üye OlÜye Girişi