Ferzan Sarpkaya

Köşe Yazarı

19.05.2018 - 00:56
2493
1
Yazı Boyutu:    
Mustafa Kemal Atatürk 

(d. 19 Mayıs- 1881, Selânik – ö. 10 Kasım 1938, İstanbul)

Atatürk'ün doğum günü, kendi onayıyla resmî olarak 19 Mayıs olarak belirlenmiştir. Bu gün Türk Kurtuluş Savaşı'nın başlangıcı olması sebebiyle önem verdiği bir gündür.

Türk siyasetçi, asker ve devlet adamı. Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasına önderlik yapmış ve TBMM tarafından Türkiye Cumhuriyeti'nin ilkcumhurbaşkanı seçilmiştir. Osmanlı mirlivası ve Türkiye'nin iki mareşalinden  biridir. 1919 yılında başlattığı Kurtuluş Savaşı'nın önderliğini yapmış; daha sonra, modern Türkiye'yi oluşturan devrim ve reformları gerçekleştirmiştir.Mustafa Kemal Atatürk Osmanlı ordusunda subay olarak görev yapmış; Türk Orduları Başkomutanı olarak Sakarya Meydan Muharebesi'ndeki başarısından dolayı 19 Eylül 1921 tarihinde, "Gazi" unvanını almış ve mareşalliğe yükselmiştir.

Cumhuriyet Halk Partisi'ni kurmuş ve ilk genel başkanı olmuştur. 1938  yılındaki vefatına kadar arka arkaya 4 kez cumhurbaşkanı seçilen  Atatürk, bu görevi en uzun süre yürüten cumhurbaşkanı olmuştur.

Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışı, 19 Mayıs 1919 tarihinde 9. Ordu Müfettişi Mustafa Kemal'in Bandırma Vapuru ile yapılan yolculuk sonrası Samsun'a ulaşması olayı. Bu olay Kurtuluş Savaşı'nın fiili başlangıcı olarak kabul edilmektedir. Samsun'da Rum çeteleri ve  Türk halkı arasında meydana gelen çatışmaların sonlandırılması için  Osmanlı hükûmeti tarafından Mustafa Kemal görevlendirilmiş ve kendisine  9. Ordu'nun müfettişliği verilmiştir. Bunun üzerine müfettiş görev  bölgesine Bandırma Vapuru ile ulaşmış ve bir hafta boyunca Mantıka Palas'ta kalmıştır. Bu süreçte bölgede meydana gelen çatışmaların sebebini araştırmış ve işgalcilere karşı bizzat Türk direniş örgütlerinin kurulmasında etkin rol oynamıştır. Mustafa Kemal, bu bir haftalık süreç sonunda Havza'ya geçmiştir. Havza'da geçirdiği onyedi gün sonunda ise şehirden ayrılarak Amasya'ya hareket etmiştir.

19  Mayıs 1919 tarihi Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gündür. Ülkenin işgalden  kurtulması için16 Mayıs 1919’da ‘Bandırma Vapuru’ ile İstanbul’dan  Samsun’a hareket eden Atatürk 19 Mayıs 1919 ’da Kurtuluş Savaşı’nı da  başlatmıştır. Üç yıl süren savaşlar sonunda ülkenin yabancı güçlerden arındırılmasının ardından Atatürk’ün Samsun’a varış tarihi olan 19 Mayıs günü Ata’nın isteği üzerine ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya  başlamıştır. 20 Haziran 1938’de ‘ Gençlik ve Spor bayramı’ adı ile milli  bayramlarımız arasına katılan 19 Mayıs, 7 Mart 1981’de de ‘Atatürk ’ü  anma ’ eklenerek ‘Atatürk’ü anma Gençlik ve Spor Bayramı ’ olmuştur.

''Hükümetini ayakta tutmak için dini kullanmaya gerek duyanlar zayıf yöneticilerdir. Âdetâ halkı bir kapana kıstırırlar. Benim halkım demokrasi ilkelerini, gerçeğin emirlerini ve bilimin öğretilerini öğrenecektir. Batıl inançlardan vazgeçilmelidir. İsteyen istediği gibi ibadet edebilir. Herkes kendi vicdanının sesini dinler. Ama bu davranış ne sağduyulu mantıkla çelişmeli ne de başkalarının özgürlüğüne karşı çıkmasına yol açmalıdır."

 MUSTAFA KEMAL ATATÜRK.

Atatürk'ün sadece bu sözü de her sözü kadar çok önemli. Din sömürüsü  ile yöneten yönetene. 
Bugünler de bu kurtuluş mücadelesi bütünlüğüne ülke olarak çok ihtiyaçtayız.

Tüm  sömürgenlere karşı birlik olunacak,  yıllardır ölümün  kucağında,korku imparatorluğu ile bizleri aç açık bırakma hapis ile tehdit  edenlerin türküsünü, ülke olarak barış bölüşme, korkutanların üzerine  giderek, birlik beraberliği  zafer türküsüne çevirerek yarınların umudunu yükselterek acılarımızı sararak, yürümek olsun bu  günden doğuşa,

19 Mayıs'lara kutlama sınırı getirilse de, kutlamalarda ki bütünleşmenin her haksızlıkta  çoğalarak, tüm haksızlığın sömürünün önüne geçecektir.
                
Samsun'dan da KURTULUŞ GÜNEŞİ doğmaya devam edecektir.

BU ATEŞ BU GÜNEŞ SÖNMEYECEK!!!

BU KORKU FAŞİZMİNİN DE  KORKULARINDAN KORKARAK BU GÜNEŞ İLE  ERİYECEKLERİ GÜN YAKINDIR
 


Üye OlÜye Girişi