Çiçek Akyol

Avrupa El Ele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

18.12.2016 - 11:29
2237
19
Yazı Boyutu:    
Tüm insanlar eşit doğar. Ama nedense bu eşitlik kavramı özellikle kadınlar için sadece kayıtlarda kalır. Kadının yaşadığı birçok sorun yanında kimlik arayışı hiç bitmiyor. Nasıl bitsin ki! Doğuyorsun bir kimliğin oluyor... Okullara gidiyorsun; sporla, dansla, müzikle ilgileniyorsun... Derken sayısız uğraşın oluyor... Üniversite(bilimyurdu) okuyorsun, farklı alanlarda başarılara imza atıyorsun...  Sonra evleniyorsun ve soyadın değişiyor... Bu arada uğraşılarına devam ediyorsun... O da ne! Kâğıt üzerinde insanlar seni tanımıyor. İlk soyadınla geldiğin yerler için yeni bir mücadele başlıyor. Ancak bunu aşmak biraz zamanını alıyor. Ve nihayet bunu da aşıyorsun.

Ciddi emek ve uğraşlarla yeni soyadınla da büyük başarılar kazanmaya başladın... Çocukların oldu... Ama hayat bu işler bazen yolunda gitmiyor. Gün geliyor eşinle ayrılık kararı alıyorsun. Şimdi tekrar başa dönüyorsun... Tekrar eski soyadına...

Sorun bitti mi?

Zaten kariyer olarak iyi bir yerdesin. Artık soyadı önemli değil. İsmini öne çıkarmayı başarmıştın. Ama beklemediğin bir sorun: Çocuğunu okuldan babası alırdı sürekli. Şimdilerde sen alıyorsun. Kayıtlarda çalışanlar çocuğunla farklı soyadını taşımanı sorguluyor. Her defasında değişen çalışanlara açıklama yapıyorsun.

Sonra bir gün çocuğun, soyadınızın neden aynı olmadığını soruyor. 

Birçok sanat dalıyla uğraştın, kariyer yaptın.

Ama küçücük sorunlar nasıl da canını sıkıyor değil mi? Oysa sen gelişmekte olan, demokratik, laik, medeni bir toplumda doğmuştun. Epey zaman geçti. 1997 yılında çıkan bir yasa imdadına yetişti. Medeni Kanun'da yapılan değişiklikle kadın kocasının soyadı yanında önceki soyadını da taşıyabiliyordu artık. Kendi soyadın yanında eski eşinin de soyadını kullanmaya başladın. Çocuğun mutlu olsun diye. Zaman su gibi aktı geçti. Âşık oldun tekrar evleneceksin. Hâliyle yeni eşin de kendi soyadını kullanmanı isteyecek.

Artık bir adın üç soyadın var…

Evet şimdi hangisinden vazgeçeceksin? Evli kadının sadece kızlık soyadını kullanması mevcut hukuki düzenlemelere göre mümkün değil.

Sen ki daha toplumda kabul görmemişsin.

Bir kadın olarak adın bile yokken bak çokça soyadın var. Şimdi en başa döneceğiz. Hayat mücadelesi, kariyer mücadelesi, annelik, toplum, aile vs. bir dizi mücadeleye bir yenisini ekledin tebrikler.  Kimlik mücadelesi…

Bir de örneğin "Bay ve Bayan Ejder Akyol" diye sunulmak... Bana hep tuhaf gelmiştir. Kadının adını ayrıca telaffuz etme zahmetine girmeden kocasının gölgesi ya da sorumluluğu altındaki bir "şey" gibi göstermek... Hayır kulağa da hoş gelmiyor, kadının adı hakikaten yok! 

Çocuğum mutlu olsun diye...
Kocam mutlu olsun diye...
Annem mutlu olsun diye...
Babam mutlu olsun diye...
Kardeşlerim mutlu olsun diye...

Ve sen toplum ne der diye düşünmeyi, uğraşmayı bırakır mısın artık!


Üye OlÜye Girişi