Çiçek Akyol

Avrupa El Ele Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni

15.01.2017 - 18:52
3002
29
Yazı Boyutu:    

Geleneksel dövmeler insanlığın  varolduğu tarihten beri özellikle çok tanrılı zamanlarda insanın başka bir varlıkla arasında bağ kurmak isteğiyle oluşmuştur. Dövmelerdeki şekillerin hepsi mesaj içeriklidir. Çeşitli dinler tarafından yasaklanmasına rağmen günümüze kadar gelmiştir. Genelde sağ ayakta dize kadar olan dövme sol elde ve ayakta nadiren de olsa vardır. Sağ el ve şakaklarda, burun ucunda nokta şeklinde görülür.


Kadınlarda dövme doğurganlığı sağlaması amacıyla meme, göbek ve genital bölgeye, erkek çocuk sahibi olmak için ise bel bölgesine yaptırılırdı. Beyaz tenli kadınlarda daha güzel durduğundan daha fazla dövme bulunurdu.


Zarife ve Nazlı aralarında dört yaş olan amca çocuklarıydı. Zarife beyaz tenli kestane renginde dalgalı saçları omzunu aşan güleç yüzlü, uzun ve ince yapılıydı. Nazlı esmer, siyah uzun saçları beline kadar inen yapılı ve hareketli biriydi. Okul dışında zamanlarını birlikte geçirir,  koyun otlatmaya birlikte giderlerdi. Nazlı bir gün eve gelirken yolda Zozan kadını gördü koştu sarıldı. Zozan kadını herkes çok severdi. O aşağı köyde yaşardı. Buraya kardeşini görmeye gelirdi arada.


Ertesi gün Zozan kadın Nazlı'nın annesine; kızın serpilip güzelleşmiş ona ergenlik dövmesi yapalım dedi. Geleneklere göre evlenme çağına gelmiş kızlara güzel görünmeleri için yapılırdı. Bir yıl sonra da Zarife evlendiğinde gelin gittiği eve uğur getirmesi için Zozan kadın tarafından dövmesi yapıldı.


Günler günleri kovaladı, hayli zaman geçti aradan. Bir gün Zarife sıkılarak Nazlı ile dertleşti. İki can dost avluya çıktı. Bir süre konuşmadan birbirlerine baktılar. Sonra çocukluklarında olduğu gibi bahçe çeperine yaslanıp taa uzaklara baktılar. Sessiz ve hareketsiz...


Sanki o çok uzaklarda ne varsa gözleriyle alıp getirecekler ve tüm sorunlarına derman edecekler gibi baktılar. Bir bebeği olsun çok istiyordu ama bebek sahibi olamıyordu. Nazlı, bebek dövmesi yaptırmasını istedi. Bu Zarife'nin  de aklına gelmişti ama dövme öyle herkese yaptırılmazdı. Dövmeyi yapan kişi önemliydi. Evlenmiş boşanmış olmamalı, sağlıklı olmalıydı. Ölü çocuk doğurmuş  ya da çocuğu ölmüş biri de olmamalıydı.  Dövme yapan kişinin kötü kaderinin dövme aracılığıyla geçmesinden korkuyordu. Tecrübeli olması da  gerekiyordu. Yani Zozan kadından başkasına yaptıramazdı. Zozan kadına haber saldılar. Zozan kadın gerekli malzemeleri sebepleriyle sıraladı.

Dövmede  doğurganlığı simgeleyen yeni kız çocuğu doğurmuş lohusa kadının sütü ve dövme kabuk attıktan sonra  mavilik bırakması için koyun öd sıvısı gerekiyordu. Mevsim olarak sıcaklar bastırmadan yapılması da hayli önemliydi. Şimdi ki serin bahar havaları en uygun zamandı. Bu nedenle elini çabuk tutması gerekiyordu. Komşu gelinin sütünden alındı, kazanın karasına koyun ödüde eklendi. Karışım biraz bekletildikten sonra hazırdı. Karı- koca yaptırdılar gizliden gizliye genital bölgelerine dövmeyi. Zozan kadın üç iğneyi bir pamuk iplikle birleştirip kasığından göbeğine kadar tel tel işledi Zarife'yi. Kanayan yüreğine inat göbeği ve kasığı da kanıyordu Zarife gelinin. Aynı anda farklı bölgelere dövme yapılmazdı. Çünkü çok acı verirdi.

Aradan biraz zaman geçince Zarife gelinin sağ eline de başak taneleri gibi dövme işlendi. O yıl dövmeden dolayı mı tesadüf mü bilinmez bolluk bereket vardı her yerde. Zarife gebeydi, yüzü her şeye her zaman gülüyordu. Artık onun da bir bebesi olacaktı. Her işe keyifle koşuyordu. Ve doğum sancıları başladı. İlmek ilmek işlediği kanaviçe yastığına düşen gözyaşları terle karışmıştı. Bebeğini kucağına alıp huzur içinde bağrına bastı. Nihayet nur topu gibi bebesini kucağına almıştı.


Nazlı'nın kaynanası Didar Hanım görmüş geçirmiş, tüm köyün sayıp sevdiği bir kadındı. Didar Hanım ilk üç çocuğunu yaşına değmeden kaybetmiş çareyi dördüncü çocuğunun burnuna mavi bir nokta koymakta bulmuştu. Zarife'nin ve Didar ananın yaşadıkları Nazlı'nın aklını içten içe kemiriyordu. Ya bebesi de yaşına değmeden ölürse ya Didar anayla kaderleri benzeşirse...

Bebesinin burun ucuna uğur olsun diye nokta dövmesi yapmak istedi. Bebeğinin başucuna geldi uzun uzun seyretti, el kadar bebeye bu acıyı nasıl çektirirdi ki, kıyamadı. Fakat dövme, çocuğun ölmemesi, nazardan sakınılması için çocuk kendini bilemeyecek kadar küçükken yapmalıydı.

Aynada kendisini süzdü uzun süre. Sarı kız gelmemişti dağdan, kocası ona bakmaya gitmişti. Döndü mışıl mışıl uyuyan bebeğine baktı. Onsuz bir an bile yaşayamazdı. Siyah uzun örgü saçlarını çözdü.  Aniden gömleğinin düğmelerini açtı, süt dolu memelerinden süt sağdı. Eline geçirdiği bir kaba idare lambasının karasından kattı. Koyun ödü gerekiyordu bide. Neyse artık yarına kalmıştı iş. Ertesi gün koyun kesecek olan komşuların kızına söyledi. Ödü de almıştı malzeme tamamdı.

Bebeğin gülücükleri evi çınlattığı halde Nazlı bir türlü rahata ermemişti, endişeler yakasını bırakmıyordu.

Bebeğini emzirirken yüreğini dayanılmaz bir hüzün kapladı. Dalıp gitti. Kaynanasının sesine irkildi. Bebesine bir daha sıkıca sarıldı. Kaynanası komşuya gideceğini haber ediyordu. Artık evde yalnızdı. Tüm malzemeleri tekrar hazırladı. Üç iğne kullanamazdı, bebesi çok küçüktü, kıyamazdı ki.

Tek iğne kullandı. Bebesi ağladı kendisi ağladı. Ama ne çare o dövme yapılacaktı. Minicik bir mavi nokta yaptı bebesinin burnuna. Çok ağladı yavrucak. Ama her şey onun içindi. Sağlıklı ve uzun bir ömür yaşaması içindi...

Sütünden minik maviyi yeniden doğurdu.
Üye OlÜye Girişi