27.05.2016 - 09:35
1788
5
Yazı Boyutu:    

Ramazan, Allah'ın Kitabı Kur'an'ın yeryüzüne inmeye başladığı ay olduğu için önemlidir. Kur’an’ın insanlığı onurlandırması nedeniyle bu ay oruçlu geçirilmektedir. Kur’an’ın önemini, nelerden söz ettiğini unutup, sadece oruca odaklanmak, orucu kutsallaştırmak, asıl yapılması gerekeni ikinci plana atmaktır ve çok büyük hatadır. 

Oruç, Kur’an sebebiyle tutulmaktadır. Yeme-içme ziyafetlerine, orucun nasıllığına takılıp kalma ve Kur’an’ın  Arapça; anlamını bilmeden okunup hatim(?!) indirmelerle bu ay geçirilmektedir. Bu uygulamalar Kur’an’ın ruhuna, anlatmak istediklerine aykırıdır. Kur’an’ın ruhuna uygun olan; oruç uygulaması yaparken her türlü aşırılıktan, yanlıştan, ahlâksızlıklardan uzak, kendini tutabilmektir. Orucun erdirici atmosferi içinde, Kur’an’ın ana ahlâki ilkeleri ile donanabilmektir.  

Kurban ibadeti de, ayrı bir sorun olarak karşımızda durmakta. Küçücük çocukların gözleri önünde, vahşice, hayvanlar katledilecek ve bunun adı “ibadet” olacak! Şu evrenin muhteşemliğine bir bakalım! İnsan eli değmemiş doğanın güzelliklerine, estetiğine çevirip çevirip bakınca; “Allah’a ibadet” adı altında, bu  çirkinlikleri, hayvanlara bu zulmü, Allah’a fatura etmiş olduğumuzu düşünelim de uyanalım, utanalım! Allah’a saygısı olan bunu yapabilir mi! Böyle bayram mı olur? Bunun, insana yakışır bir yöntemi olmalı! Hayvanlara vahşice muamele etmeden, ortalığı kan gölüne döndürmeden, bu “ibadet”in; düzen içinde, daha insanî şartlarda yerine getirilmesinin mutlaka pek çok yolu vardır. Et ve kan bayramına dönen bu vahşet için, Yüce Yaratıcı Kitabı Kur’an’da muhteşem uyarılarından birini yapar:

(Hac,37)“Kestiğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları Allah’a ulaşmaz. Allah’a ulaşan, sizin içtenlikle Allah’a bağlılığınız ve erdemli davranışınızdır.”


Üye OlÜye Girişi