30.08.2018 - 02:26
3235
9
Yazı Boyutu:    
İnsan demek istiyorum öncelikle Diderot, Ansiklopedi’nin “insan” başlıklı maddesinde, bir tanım yapma girişiminde bulunmuş. “İnsan: hisseden, düşünen, dünya üzerinde özgürce dolaşan, hükmettiği bütün diğer hayvanların başında görünen, toplum içinde yaşayan, sanatı ve bilimi icat eden, kendine özgü iyilik ve kötülüğü olan, kendine efendiler oluşturan ve kanunlar yapan, vs. bir varlık." Böyle demek nede kolay aslında insan kadın ve erkek olarak iki cinsiyete ayrılan bir parça, eksik bir bir parça fazla olan, ne de basitiz kuş bakışı.

Fizyolojik vurgular olmadan kadın veya erkek olduğunuzu anlayabilir miydiniz? Düşünmeyin lütfen anlayamazdınız erkek ve kadını birbirinden ayıran; kadını zayıf namus bekçisi kılan, erkeği yüce ve milli dedirten şey bu olmamalı. Baktığında bu erkek deme, bu kadın deme, bu bir insan düşünceleri hakları olan herşeyden önce o bir birey. Yıl 2017. İlerde gönül ister çocuklarımıza "kadın cinayetleri son buldu" diye anlatabilmek.

Ama ne mümkün; bir kadın gece dışarı çıktığında telefonla konuşuyor numarası yapmasın, bir kadın "ben bunu giymemeliyim, laf atarlar" demesin ve bir kadın sırf sevdiği, seviştiği için öldürülmesin. 

Namus mu? Önce zihniyette, kızlık nedir biliyor musunuz ? Duyulduğunda aklınıza gelen ilk düşünce bir kızın ilk cinsel deneyimine kadar patlamayan zar. Hayır hayır bu kanıya artık"dur "diyelim. Kızlık zarı bir organ değildir ve herhangi bir fonksiyonu yoktur. Bebeklik döneminden ergenlik dönemine kadar mikropların yukarı çıkmasını, yabancı cisim sokulmasını engeller. Bu yüzden namusa böyle sahip çıkılmaz. Zihnin kirli olmasın ,o kıyafeti "sen ona bak tahrik ol" diye giymedi. O alkolü "sen tecavüze et" diye içmedi. 

Kadın tanrının köle kıldığı birşey değildir. Kadın bir obje eşya değildir, alınıp satılamaz. Kadın annelik iç güdüsü olan 9 ay bir bebeği taşıyan, ağlayınca bebeğiyle ağlayan canı yansa da belli etmeyen bir insandır.

Bir hikaye anlatmak istiyorum: Çiğ köftecide çalışıyorum. Bir kadın geldi; henüz 23 yaşında. Bakın aramızda 3 yaş var ama o hamile ve birde 2 çocuğu var, yüzüne bakmaya kıyamazsın, öylede tatlı. Konu konuyu açar ya "kaç yaşında evlendin?" diye sordum.

Önce sesi titredi sonra gözleri doldu. Kafasını geriye itip gözyaşlarını içine akıttı,13 dedi. Önce yüzüne baktım sonra gözlerin yüzümde acımsı gülümseme, "mutlumusun?" "Çocuklarım olmasa ölmek istiyorum, canımı yakmasınlar artık alsınlar" dedi. 

"Kim onlar?" 

 Amcası ve babası daha 13'ünde küçücük oyun yaşında başına silah dayamışlar kuzeniyle evlendirilmiş. "Evlendirilmiş" dediğime bakmayın imam nikahıymış. Kardeş gibi gördüğü adam daha 13'ünde, yatağındaymış. 

Yürek dayanır mı buna.. 

"Canım yandı. Yaktılar, dövdüler, hapis ettiler" diyor hıçkıra hıçkıra ağlayarak. Gözleri kıpkırmızı, buruk bir tebessüm. "Ben öldüm ama çocuklarıma toprak atmasınlar" dedi. 

"Üç kız evladı var annelerinin kaderini yaşamasınlar" diye cümlesine ekledi. 

Hem batı var, hem doğu ve ben öyle bir coğrafya'ya aşığım ki "özgürüm" diye bağırdıkça silah sesleri, siren sesleri duyulan Halfetiye aşığım. Harita bilgimi zorladım hatırlayamadım. 

Fırat" dedi, durdum dinledim.

"Çok can aldı Fırat . Affetmem. Ablam, kardeşim arkadaşlarım" dedi.

Bu saydıkları; ablası, kardeşi, arkadaşları ... Bir kaç koyuna, bağa, bahçeye satılan çocuklarımız. "Fırat'ın ne suçu var ?" dedim. 

Biz susturulduk, vurdu dalgasını hırçınca sonra o da sustu, izledi aldı gitti canımdan canlarım gitti . "Kırkbirinci mumum sönmedi" dedi.

"Canın çıksın Fırat, çok can aldın" dedi. 

Bir ben birde o ağlamaya başladık, sarıldı sıkı sıkı. Biz sustuk, biz canlı canlı toprağa gömüldük. "Kendine iyi bak" dedi. "Sende" dedim. Güldü. "Bugün varım, yarın kafamda silah. Bir bakmışsın gece sirenler yükselmiş, cinnet geçiren koca vahşet yarattı "diye 3. Sayfa haberi olmuşum dedi. Öylece baktım, sustum, dondum. Bu kadar mı kolay insan hayatı. Ölümü baş ucunda hazırda beklemek onun korkusuyla yaşamak. Namlu başında, barut kokusu burnunda ölümle yaşam arasında arafta beklemek. Unutamadı geçmişin acısını geleceği sessizlik çığlık atarken.

Üye OlÜye Girişi