26.11.2017 - 02:46
205
4
Yazı Boyutu:    

KADINA YÖNELİK ŞİDDET AYRIMCILIK YAZI DİZİSİ -1-

Bugün, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü…DuyguAsena “Kadının Adı Yok” diyeli 20 yıl oldu. Bu 20 yılda neler oldu, neler değişti? Değişen fazla birşey yok demek Türkiye’de ki kadın hareketine adanmış yaşamlara haksızlık olur. Kazanımları küçümsemek hatta yok saymak olur.Türkiye’de ve dünyada elde edilen hakları ve bu uğurda mücadele eden kadınları az da olsa erkekleri takdir etmeli mücadeleye hep birlikte devam etmeliyiz. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde bile kadınlar halen her yönden ikinci sınıf vatandaş olmaya devam ediyor. Kadın ile erkek aynı işi yaptığı halde kadınlar erkeklerden daha az kazanıyor.  Her gün her dakika dünyanın herhangi biryerinde bir kadın cinsel ayrımcılığa uğruyor. En acısı da, ırk, dil, din, etnik köken, eğitim durumu ve hatta sosyal statü gözetmeksizin her gün fiziksel, cinsel, psikolojik ve ekonomik şiddete maruz kalıyor.

Bütün bunlara rağmen geleceğe umutla bakabilmek için sebebim var çünkü yaklaşık iki aydır dünya daha nce görülmemiş bir kadın hareketiyles allanıyor.Kadınlardünyayıöylebirsalladıki, en güçlü adamlar yerlerinden oldular.

Skandal New York Times gazetesinin Oscar ödüllü bir çok filmin yapımcısı Harvey Weinstein hakkındaki yazısıyla patlakverdi. 5 Ekim 2017 tarihinde, New York Times Harvey Weinstein'a son 30 yıl içerisinde aralarında tanınmış oyuncuların da bulunduğu birçok kadın tarafından cinsel taciz suçlaması yöneltildiğini yazmış ve Gwyneth Paltrow, Angelina Jolie, Ashley Judd, Mira Sorvino, Rose McGowan, ve Cara Deleving ne gibi ünlü oyuncular birer birer yazılı, görsel ve sosyal medya aracılığıyla Weinstein’ın tacizine uğradıklarını itiraf etmişlerdi.

İddialar üzerine, Oscar ödüllü ünlü yapımcı Harvey Weinstein'ın, kurucusu olduğu, the Weinstein Company (TWC) Yönetim Kurulu, "Uygunsuz davranışlarıyla ilgili yeni bilgiler ışığında bugünden itibaren Weinstein'ın şirketimizle sözleşmesi feshedilmiştir" açıklaması yayımladı ve hemen ardından Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödüllerini sinema dünyasına dağıtan Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi,Weinstein'i üyelikten çıkardı. Bunlarüzerine, Weinstein yazılı bir açıklamayla “kendisini daha iyi tanımak ve şeytanlarını yoketmek" amacıylason bir yıldır grup terapisi gördüğünü söyledi. Ayrıca, tüm kadınlara saygı duyduğunu ve kendisine ikinci bir şans verilmesini umut ettiğini de sözlerine ekledi.

Weinstein ile ilgili iddialar ve suçlamalar sürerken eğlence ve film dünyasının kalbi Hollywood ardı ardına gelen iddialarla sarsılmaya devam ediyor. Ülkemizde de beğeniyle izlenen “House of Cards” dizisinin Oscar ödüllü oyuncusu Kevin Spacey; Yağmur Adam filmindeki performansıyla hafızalarımıza kazınan bir başka Oscar ödüllü oyuncu Dustin Hoffman; Rocky ve Rambo filmlerinin efsane oyuncusu Sylvester Stallone ve son olarak da Holywood’unj önlerinden Kabul edilen Ben Affleck.

Anlayacağınız Hollywood’un saygı değer geçinen ve çok kazanan bütün beylerinin foyası ortaya çıktı. Hani derler ya, take düştü kel göründü.

Holywood’u sarsan bu skandallar çok kısa bir sürede medyaya ve hatta siyasete de sıçradı. Son olarak da yıllardır ilgiyle izlediğim televizyon programı Charlie Rose Şov’un yapımcısı ve sunucusu duayen televizyoncu haberci Charlie Rose. Alabama Senatörlük yarışında garanti gözüyle bakılan ırkçı, dinci ve homofobik Senatör adayı Roy Moore’u dahi tehdit ediyor fakat Roy Moore’un arkasında cinsel istismar iddialarına rağmen Amerika Birleşik Devletleri Başkanı seçilen Donald J. Trump var. Ee ne demişler bozacının şahidi şıracı.

Cinsel ayrımcılık, istismar, taciz, şiddet ve hatta tecavüz…Erkek egemen dünyada kadın olmak kolay değil.

Bu yazıdizisinin ilk yazısı ağırlıklı olarak eğlence ve medya sektörüne odaklandı.Daha sonraki yazılarda diğer sektörleri ele alarak konuyu enine boyuna tartışacağım. Şiddetsiz günler görmek dileğiyle…


Üye OlÜye Girişi