Ferzan Sarpkaya

Köşe Yazarı

14.08.2017 - 01:44
1406
8
Yazı Boyutu:    
“Ölümümde, herhangi bir yere yatırılıp ziyaretçilere sergilenmek istemiyorum. 
Cenazemde hakkımda konuşmalar yapılmasına da karşı olduğumu belirtirim'' .
 Ölürken, yanında bulunan Schwerin Kilise'sinin protestan rahibi Karl Kleinschmidt'e söylediği şunlardır: 

“Hiç olmazsa, siz gerçek ve doğru bir ölüm yazısı yazın; öbür şatafatlı yazıların arasında doğruluğu ile özgün bir yer alsın. Bana hayran olduğunuzu falan yazmayın! Benim çok huzursuz biri olduğumu, ölümümden sonra da böyle kalacağımı belirtin. İlerisi için umut olsa bile...” .

Bunlar, Brecht'in son sözleridir.
Bertolt Brecht,  (d. 10 Şubat 1898 Augsburg - ö. 14 Ağustos 1956 Berlin)

20. yüzyılın en etkili Alman şairi, oyun yazarı ve tiyatro yönetmeni olarak nitelendirilir. Eserleri uluslararası alanda da saygı ile kabul görmüş ve ödüllendirilmiştir.

Savaş çığlıklarının atılmaya başladığı zaman, daha okulda iken Horatius’un "Dulce et decorum est pro patria mori" ("Anavatan için ölmek hoş ve onurludur") sözü üzerine yazdığı bir kompozisyonda ““Anavatan için ölmek hoş ve onurludur” sözü yalnızca boş kafalıların rağbet ettiği bir propaganda sloganıdır” cümlesi ile savaşa karşı tavrını net bir şekilde koymuştur. Bu nedenle okuldan atılmakla cezalandırılması gündeme gelmişti. Babasının hatırı ve din dersi öğretmeninin araya girmesi ile bu cezadan kurtuldu

Büyüyecek

Mülk sahiplerinin mülkleri
Ve mülksüzlerin sefaleti
Yönetenlerin söylevleri
Ve yönetilenlerin suskunluğu

Önemli bir oyun olan ''Cesaret Ana''adlı oyunda da anlatmak istediği kanımca buydu.
Cesaret Ana, geçimini savaştan sağlar, bunun da bedelini öder; sırayla çocuklarını kaybeder.
“Bu oyun 1938’de, büyük bir savaşın eşiğinde olduklarını gördüğünde yazılmaya başlandı. Yazar, halkın felâketlerden bir şeyler öğrendiğine inanmıyordu. Yazarın gözünde, halk, bu yüzden yine yeni bir felâkete sürüklenecekti. Sevgili Friedrich Wolf, sen de bir yazar olarak, oyun yazarının gerçekçi olduğunu kabul edeceksin. Eğer Cesaret Ana bir şey öğrenmiyorsa – bence onu gören seyirci bir şeyler öğrenecektir”

1945’te İkinci Dünya Savaşı sona erdiğinde bile, Brecht, bu oyunun uyarılarını kaç seyircinin anladığı konusunda kuşkuluydu. Savaşın bir toplumsal sisteme olan ilişkisini gösterebilmiş miydi?

Ancak kapitalizmin altında ve içinde yaşayan bireyin savaşın gerekli olmadığını anlaması çok zordur; çünkü savaş kapitalizm için hayatı ve gerekli olan bir şeydir. Bu ekonomik sistem içinde büyükler büyüklerle, küçükler küçüklerle ya da büyükler küçüklerle çıkarları için savaşmak zorundadırlar.

Bu çıkar zorunluluğu denilen tarihten ders alınmayan SAVAŞ çığlıkları günümüze damgasını vurmuş görünüyor. Ortadoğu kan gölü..
Pyongyang ile Washington arasındaki sert açıklamaların ardından Kim Jong-un kurmayları tarafından yapılan, "4 füze göndereceğiz ve 17 dakika 45 saniye sonra vurabileceğiz" açıklamasının ardından gözler füzelerin menziline dikildi. Amerikan üssünün de olduğu Türkiye de menzil içinde

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerginlik tırmanırken bölge ülkelerini savaş endişesi sardı. Japonya’da sığınaklar hazırlanırken Guam’da halk gıda stoklamaya başladı. Rusya ise sınır güvenliğini artırdı. Kuzey Kore'de 3.5 milyon gönüllü orduya katılmak için başvurdu.

GÜNEY KORE: En yüksek risk altındaki ülkede halk hazır gıda stokları yaparak bombalara dayanıklı sığınaklar inşa ettiriyor. Halkın savaş tehdidi nedeniyle altına yöneldiği ve eskisine göre 5 kat daha fazla altın aldığı aktarıldı.

 GUAM: Kuzey Kore'nin "Ağustos ortasında vururuz" dediği Pasifik'teki ABD toprağı Guam adasında halk, gıda stokluyor. Halka saldırı uyarısında "Siren çalarsa sığınaklara girin" denildi.

 JAPONYA: Kuzey Kore'den atılacak bir füzenin 10 dakikada ulaşabileceği Japonya'da halk sığınak yaptırmaya başladı. Şirketlerin, sığınak siparişlerine cevap veremediği kaydedildi.

 ABD: Trump'ın "Silahlarımız ateşe hazır" açıklamasından sonra Ulusal Güvenlik Danışmanı McMaster "Kuzey Kore'nin nükleer silahlarla tehdit etmesine karşı önleyici bir savaşa hazırız" dedi.

 RUSYA: Ülkenin Uzakdoğu'daki birliklerinin 'yüksek askeri hazırlık' uygulamasına başladığı ve Kuzey Kore'den atılıp hedefini şaşıracak bir füzeye karşı tetikte oldukları açıklandı.

Sonra dost düşman bütün insanlar sustu!
Yalnız analar ağladı dünyanın iki ucunda
Bertolt Brecht

Üzgünüm Brecht; artık dünyanın dört bir ucunda ağlıyor analar kadınlar.. Ne de çok ağlayacaklar .. ilerisi için  ..bir umut varsa 


 

Üye OlÜye Girişi