Sütyen meme kanserini tetikliyor

Sütyenlerin, kadının göğüslerini desteklemediği, hatta zarar verebileceği ortaya çıktı


 

 
 
Sütyenlerin, kadının göğüslerini desteklemediği, hatta zarar verebileceği ortaya çıktı. Çok sıkı takılan kemerlerde de safra boşalamıyor.  jartiyerler de bacaklardaki damarları tıkıyor.
 
 
Dış Haberler Servisi- İngiltere'de yayımlanan Telegraph gazetesinin haberine göre, Fransa'da yapılan araştırma sütyenin göğüslere hiçbir şekilde iyi gelmediğini gösterdi. 330 kadının anatomisi üzerinde yapılan inceleme sonucunda, sütyen takmayan kadınların göğüslerinin daha sıkı olduğu ve daha az sarktığı, ayrıca bu kadınların daha az sırt ağrısı çektiği saptandı.
 
Prof Jean-Denis Rouillon, sutyenin sürekli takılması durumunda destekleyici kasların az kullanılmaktan ötürü zamanla gücünü yitirdiğini, elde ettikleri ilk sonuçların da bunu doğrular nitelikte olduğunu söyledi. Rouillon, bununla birlikte senelerdir sutyen takan kadınlara da sutyenden hemen kurtulmalarını tavsiye etmiyor.
 
İngiltere'de de menopoz sonrasında sutyen takan kadınların göğüslerinde daha fazla ağrı görülmüştü.
 
Öteyandan Estetik cerrahi uzmanı Operatör Doktor Ziya Şaylan, kadınlarda meme ve rahim kanserinin kontrolü çok önemli  oludğunu dikkat çekerek şunları söyledi:
 
Batı’daki rakamlara göre, kadınların yüzde 80’inin hayatının bir döneminde göğsünde bir kitle olacak. Her altı kadından biri meme kanserini yaşayacak. Hipokrat bundan üç bin sene önce, “Hastalıklar, Allah’ın cezası değildir. Hastalıkları biz kendimiz yaparız” demiş.
 
MEME KANSERİNİ KADINLAR KENDİLERİ YAPIYOR
 
Meme kanserinin bir sürü nedeni var. Bunlardan bazıları mekanik. Mesela sutyenler çok önemli... Sutyen çok sıkı ve dar olduğunda toksinler boşalamıyor, lenf bezlerine gidemiyor. Kadın meme kanseri olabiliyor. Sutyen kullanılmaması meme kanseri riskini azaltıyor. Mesela Fiji Adaları’nda kadınlar sutyen giymiyor ve meme kanseri Amerika’dan 14 defa daha az görülüyor. İnsanlar yaşam tarzlarıyla, beslenme biçimleriyle ve giydikleri elbiselerle, kendilerini öldürüyorlar. Mesela kravat çok sıkınca kafaya basınç artıyor ve beyin kanamaları daha fazla yaşanıyor. Çok sıkı takılan kemerlerde de safra boşalamıyor. Mesela jartiyerler de bacaklardaki damarları tıkıyor."
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz