Bakanlık açıkladı: Kürtaj yasak değil

Hiçbir hastanede kürtaj yapılmamasına rağmen bakanlık yasak olmadığını açıkladı


 
Hastanelerde  kürtaj bölümleriyle ilgili servislerin butonlarının bile kaldırılmasına, kürtaj yapzırmak isteyen hamile kadınların geri çevrilmesine, kürtaj yapan doktorlar hakkında cezai işlemler uygulanacağının açıklanmasına karşın, Sağlık Bakanlığı, bugün yazılı bir açıklama yaprak kürtajın yasak olmadığını iddia etti. 
 
 
Sağlık Bakanlığı, 10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin, Bakanlığa bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmadığını bildirdi.
 
Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı meslek kuruluşlarının açıklamalarından hareketle medyada ''kamu hastanelerinde kürtajın yasaklandığı'' yönünde iddiaların yer aldığı belirtilirken, bu iddialara açıklık getirildi.
      
Sağlık Bakanlığı'na bağlı hastanelerde, 31 Mart 2003 tarihli Genelge ile hekimin uygun gördüğü vakalar için hastaların ücretini kendilerinin karşılaması kaydıyla isteğe bağlı kürtaj işlemi yapıldığı hatırlatılan açıklamada, 2007 yılında yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) ile gebeliği 10 haftanın altında olanlara yapılabilen isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin ödeme kapsamından çıkarıldığı ve SGK tarafından sadece tedavi amaçlı yapılan rahim tahliyelerinin geri ödemesinin karşılanmaya başlandığı belirtildi.
      
Bakanlığın Sosyal Güvenlik Kurumuna 'isteğe bağlı rahim tahliyesi', işleminin SUT'ta yer alması için talepte bulunduğuna dikkat çekilen açıklamada,  SGK ile yapılan görüşme sonrası isteğe bağlı kürtaj işlemlerinin yeniden SUT kapsamına alındığı, Resmi Gazetede yayımlanmasının beklendiği kaydedildi.
      
Açıklamada, ''Yapılacak düzenlemeyle, ücreti hasta tarafından karşılanarak yapılan 10 haftanın altındaki isteğe bağlı rahim tahliyesi işlemlerinin ücretleri artık SGK tarafından karşılanacaktır'' ifadesine yer verildi.
      
Bu bağlamda 10 haftadan önce yapılan yasal kürtaj işlemlerinin Bakanlığa bağlı hastanelerde yapılmasında herhangi bir kısıtlama bulunmadığı vurgulanan açıklamada, ayrıca doğum kontrol yöntemlerinin Bakanlığa bağlı birinci basamak sağlık kuruluşlarına başvuran tüm hastalara ücretsiz olarak uygulanmaya devam ettiği bildirildi.
 
 
 
 
 

Yorumlar:

Yorum Yaz