Keten tohumu meme kanseri riskini azaltıyor


Yrd.Doç.Dr.Oran, "Beslenme rejimi kurallara uygun şekilde sürdürüldüğü taktirde, meme ve prostat kanserlerinin gelişiminde en az yüzde 60-70, akciğer kanserinde yüzde 40-50, ve diğer kanserlerde de benzer oranlarda azalma söz konusu olabilmektedir" dedi

Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu tarafından düzenlenen "Uluslararası Gıda, Beslenme ve Kanser Sempozyumu"nda "Keten Tohumunun Anti-Karsinojenik Etkisi" konulu bildiri sunan Ege Üniversitesi İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu Öğretim Görevlisi Yrd.Doç.Dr.Nazan Tuna Oran, yapılan çalışmaların keten tohumunun kolon, prostat, meme kanseri gibi bazı kanserlerin risklerini azaltma yönünde koruyucu bir yararının olduğunu gösterdiğini söyledi.
Tüm kanserlerin yüzde 30-40'ının sadece diyete ve yaşam tarzına dikkat edilerek önlenebileceğini belirten Yrd.Doç.Dr.Oran, "Beslenme rejimi kurallara uygun şekilde sürdürüldüğü taktirde, meme ve prostat kanserlerinin gelişiminde en az yüzde 60-70, akciğer kanserinde yüzde 40-50, ve diğer kanserlerde de benzer oranlarda azalma söz konusu olabilmektedir" dedi.
Keten tohumunun lignan, lif ve Omega-3 yağ asitleri yönünden zengin olduğunu kaydeden Yrd.Doç.Dr.Oran, "Omega-3'ün kanın pıhtılaşmasını önleme, ödemi azaltma gibi pekçok yararı bulunmaktadır. Bununla birlikte yapılan çalışmalar bazı kanser türlerinin büyümesini önlediğini göstermiştir. Keten tohumunun kişiyi hayatı boyunca bazı kanser türlerinden koruması ve tedavisi konusunda bir rolünün olduğunu ilişkin araştırmalar devam etmektedir" diye konuştu.

Yorumlar:

Yorum Yaz