Obezite 'Meme Kanseri'ni tetikliyor

Türkiye'de kadınların yüzde 24,5'inin, erkeklerin ise yüzde 15,3'ünün obez olduğu açıklandı


Türkiye Sağlık Araştırmasına göre, Türkiye'deki obez bireylerin oranı yüzde 19,9 olarak belirlendi. Kadınların yüzde 24,5'inin, erkeklerin ise yüzde 15,3'ünün obez olduğu görüldü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılına ilişkin Türkiye Sağlık Araştırması sonuçlarını açıkladı. Buna göre, bireylerin boy ve kilo değerleri kullanılarak hesaplanan vücut kitle endeksi incelendiğinde 15 yaş ve üstü bireylerin yüzde 33,7'sinin fazla kilolu, yüzde 42,2'sinin normal kilolu, yüzde 4,2'sinin ise düşük kilolu olduğu belirlendi.

Obezitenin, yaşlı kadınlarda en yaygın meme kanseri türünün en önde gelen tetikleyicisi olduğu bildirildi.

Cancer Research UK tarafından yapılan araştırma, İngiltere'de 8 kadından birinin, yaşamları süresince meme kanserine yakalandıklarını ve tümörlerin çoğunun büyümelerinin, hormonlarca körüklendiğini ortaya koydu.

Sonuçları British Journal of Cancer dergisinde yayımlanan araştırmada, vücutta depolanan çok fazla yağın, söz konusu ''cinsiyet'' hormonlarının seviyesini arttırdığı belirtildi.

Araştırma çerçevesinde, menopoza girmiş yaklaşık 6 bin 300 kadının sağlık durumlarıyla ilgili kayıtlar ve bazılarının, ''hormon duyarlı'' meme kanserine yakalanmalarına neden olan faktörler incelendi.

Kadının kilosunun, sigara ve alkol tüketiminden önce cinsiyet hormonu seviyeleri üzerinde en fazla etkiye sahip faktör olduğu, aşırı kilolu ve obez, bir başka deyişle vücut kitle endeksleri 25 ve üzerinde olan kadınların östrojen ve progesteron gibi hormonlarının seviyelerinin yüksek olduğu görüldü.

Araştırmacılar, günde 2 buçuk birim alkol tüketen veya 15'den fazla sigara içen kadınlarda da bu hormonların seviyelerinin yüksek olduğunu söylediler.

Daha önce yapılan araştırmalar, menopozdan sonraki dönemde yüksek östrojen ve testosteron seviyelerine sahip kadınların, bu hormonlara düşük seviyelerde sahip olan kadınlara oranla meme kanserine 2 ila 3 kat fazla olduğunu göstermişti

Yorumlar:

Yorum Yaz