Kalp ameliyatlarından ek ücret alınacak

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun (SGK) son Sağlık Uygulama Tebliği (SUT), üniversite hastanelerinde kalp ve damar ameliyatı olacaklardan ek ücret alınmasının kapılarını açtı.


Geçtiğimiz 18 Haziran Cumartesi günü Resmi Gazete’de yayınlanan tebliğ, üniversite hastanelerine istisnai bir hak verdi. Tebliğde; bypas, kapak ve diğer tüm kalp ve damar cerrahisiyle ilgili işlemler için hastalardan fark alma hakkı sadece üniversite hastanelerine tanınıyor.

SGK Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik yapılmasına dair tebliğin ikinci maddesinde, “Ayrıca yüksek öğretim kurumlarına ait sağlık hizmeti sunucularında öğretim üyesi tarafından verilen SUT’un 2.1.1 numaralı maddesi kapsamındaki sağlık hizmetleri ve (vakıf üniversiteleri hariç) kardiyovasküler cerrahi branşında yapılan cerrahi işlemler için de ilave ücret alınabilir” dendi.

Öte yandan kalp ve damar cerrahisiyle ilgili hemen tüm operasyonları üniversite hastanelerinde öğretim üyeleri yapıyor. 

Dolasıyla ameliyat olacakların bu farkı ödemeden hizmet alması mümkün görülmüyor. Hastaların ceplerinden çıkarak, hastanelerin döner sermayesine girecek bu ek ücretler, SGK’nın ödemeleri nedeniyle maddi açıdan zor durumda olan üniversite hastanelerin bütçelerine katkıda bulunacak.

Yorumlar:

Yorum Yaz