ilaç devi Johnson & Johnson'dan 'öldüren tazminat'

Johnson & Johnson, "opioid" krizi nedeniyle 572 milyon dolar tazminat ödeyecek


İlaç devi Johnson & Johnson, ABD'de 400 binden fazla kişinin ölümüne neden olan  vücutta morfin gibi etki gösteren kimyasal madde içeren  "opioid" krizinde rolü olduğu gerekçesiyle 572 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi.
 
ABD'nin Oklahoma eyaleti, eyaletteki "opioid" krizinde rolü olduğu gerekçesiyle ecza devi Johnson & Johnson'a açılan davadan 572 milyon dolar tazminat kazandı. 

Oklahoma'ya bağlı Cleveland Bölgesi Yargıcı, Johnson & Johnson'a eyaletin en büyük "opioid" krizine yol açtığı gerekçesiyle açtığı davanın sonucunu açıkladı. 

Dava sonucunda Johnson & Johnson, eyalete 572 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. 

Bu dava, ABD'nin birçok eyaletinin ilaç firmalarına "opioid" krizi konusunda açtığı davalar arasında ilk sonuçlanan oldu. 

Haşhaştan elde edilen bir ilaç grubu olan opioidler, hem ağrı kesici hem de uyuşturucu olarak kullanılıyor. ABD’deki opioid krizinin 400 binden fazla kişinin ölümüne neden olduğu belirtiliyor. 

Oklahoma Başsavcısı Mike Hunter, ABD’de 400 binden fazla kişinin ölümüyle sonuçlanan opioid krizinde ilaç endüstrisinin suç ortaklığını ortaya çıkaran davayı geçtiğimiz haftalarda sonuçlandırmıştı.  Oklahoma başsavcısı ilaç devi Johnson&Johnson şirketini Amerikan tarihindeki en büyük uyuşturucu salgınını yaratan firmalardan biri olarak narkotik ağrı kesici satışlarını artırmak için “kurnaz, alaycı ve aldatıcı bir plan” yapmakla suçlamıştı. (BBC)

Yorumlar:

Yorum Yaz