Kürtaj hakkında bilmeniz gerekenler: Kürtaj yasal mı, olası riskleri nelerdir?

Kürtaj, bazı ülkelerde yasak olmasına karşın, Türkiye’de yasal bir işlemdir. Ancak buna karşın, kürtajın belli bir yasal sınırı söz konusudur. Bu sınır, 10 haftalık gebeliklere kadar geçerlidir.


İstenmeyen gebeliklerin tahliyesi anlamına gelen kürtaj, tıp terminolojisinde dilataston-küretaj olarak da geçen, gebelik sonlandırılması işlemidir. Bir aile planlaması yöntemi olmayan kürtaj, çeşitli nedenlerden ötürü gerçekleşmesi istenmeyen gebelikler söz konusu olduğunda uygulanabilecek bir işlemdir. Kürtaj, gebelik sonlandırma talebi dışında, doğum esnasında düşük yapmış kadınlarda, rahimde bebeğe ait parçalar kaldığında da uygulanabilir ve bu işlem de,retansiyoneküretaj olarak adlandırılır. 

Kürtaj Türkiye’de yasal mıdır?

Kürtaj, bazı ülkelerde yasak olmasına karşın, Türkiye’de yasal bir işlemdir. Ancak buna karşın, kürtajın belli bir yasal sınırı söz konusudur. Bu sınır, 10 haftalık gebeliklere kadar geçerlidir. Gebelik öncesindeki son adet gününden geçerli olan 10 haftalık gebeliklerde bu işlem uygulanabilir. İstisnai olarak, annenin sağlığını tehlikeye atan bir durum söz konusuysa, hayati tehlike düşünülerek, en az iki doktorun imzası olması şartıyla alınan ‘sağlık kurulu raporu’ ile, gebelik haftasına bakılmaksızın kürtaj işlemi uygulanabilir. Diğer bir durum ise, bebeğin yaşamını ciddi ölçüde etkileyebilecek bir problemin tespitidir. Bu durumda da, bebeğin hayatı düşünülerek gebelik sonlandırılabilir. Bu işlemler, terapotikküretaj olarak adlandırılır. 

Kürtaj konusunda dikkat edilmesi gereken özel durumlar

 • Kürtaj, alanında uzman doktorlar tarafından yapıldığı takdirde, herhangi riski söz konusu olmayan bir işlemdir. 
 • Kürtaj operasyonu öncesinde, gebeliğin büyüklüğü ultrason cihazı ile tespit edilir ve yeri tam olarak saptanır. Bu esnada hastanın tıbbi öyküsü de dinlenir, herhangi bir özel rahatsızlığı olup olmadığı öğrenilir. 
 • Kürtaj, mikroplardan tamamen arındırılmış steril bir ortamda, hastanın duruma tanık olmayacağı şekilde uyutularak ve lokal anestezi uygulaması ile yapılır. Genel anestezi uygulaması yapılacaksa, kürtaj işleminden önce en az 4-5 saatlik bir süreçte aç ve susuz kalınması gerekir. 
 • Hasta ve doktorun tercihine göre, lokal ya da genel anestezi yapılabilir. Lokal anestezi uygulanan kürtaj işleminde, genel anesteziye göre birtakım riskler alınmamış olur ancak daha ağrılı bir işlemdir. 
 • Kürtajdan sonra ilk adet, ortalama bir ay sonra görülür. İlk adetlerde yaşanan küçük gecikmeler ise normaldir. 
Kürtajın riskleri nelerdir?

Tecrübeli doktorlar tarafından uygulandığında, kürtajın riskleri yok denecek kadar azdır. Ancak her şeye rağmen bir cerrahi müdahaleden söz edildiği için, birtakım riskler karşımıza çıkar. Bu riskleri şöyle sıralayabiliriz:
 • Rahim içindeki endometrium dokusunun tahrip olması ya da rahim içinde, sonradan adet görememe ya da adetlerin azalmasına neden olabilecek yapışıklıkların oluşması
 • Kürtaj sonrasında, endometrit adı verilen rahim enfeksiyonlarının oluşması
 • Kürtajdan sonra, rahim içinde parça kalması
 • Çeşitli kanamaların yaşanması
 • Rahim ve barsaklarda delinmelerin yaşanması
Kürtaj sonrasında neler yapılır?

Başarılı bir kürtaj işleminin ardından, ilk birkaç gün belirli rahatsızlıklar ortaya çıksa da, kısa süre içinde bu hisler yok olacaktır.
 • Genel anestezi ile kürtaj uygulandığı takdirde, bulantı, halsizlik, kasık ağrısı ve düşük miktarda kanama olabilir. 
 • Kürtaj sonrası kanamalar, 10 güne kadar uzayabilir ve normaldir. Bazı kürtaj operasyonlarından sonra ise hiç kanama görülmez. 
 • Kürtajın ardından, doktor tarafından tavsiye edilen ağrı kesici ve antibiyotik ilaçların disiplinli bir şekilde kullanımı önemlidir. 
 • Herhangi bir enfeksiyon oluşmaması için 15 güne kadar cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. 
 • Kürtajdan sonra banyo yapılmasının bir riski yoktur ancak vajinal duş yapılması, olası enfeksiyonların oluşması riskine karşı önerilmez. 
Kürtaj hakkında daha fazla bilgiye Ankara Kadın Doğum Uzmanı Esra Çabuk Cömert’in https://www.esracabukcomert.com/kurtaj-ankara/ sayfasında ulaşabilirsiniz.

Yorumlar:

Yorum Yaz