Ruhani duyurdu: İran'da koronavirüs bütün ülkeye yayıldı

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani yaptığı son dakika açıklamasında, "Koronavirüs neredeyse bütün şehirlere yayıldı" ifadelerini kullandı.


İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkenin tüm eyaletlerinin koronavirüs salgınından etkilendiğini açıkladı. Cumhurbaşkanlığı sitesine göre Ruhani, "Bu hastalık, yaygın bir hastalık. Neredeyse bütün vilayetlerimize yayıldı ve bir anlamda küresel bir hastlaık haline geldi" dedi.

İran'da koronavirüs salgını nedeniyle iki haftadan kısa bir süre içerisinde en az 77 kişi yaşamını yitirdi. Ülkedeki teyit edilmiş vaka sayısı da 2 bin 336'ya yükseldi. Ülkede bazı üst düzey yetkililerde de koronavirüs görüldü.

İran Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politikalar Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Masume İbtikar, Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi ve Kum Tıp Üniversitesi Rektörü Muhammed Rıza Kadir'in de koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı. 

Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’e danışmanlık yapan meclis üyesi Muhammed Mirmuhammedi salgın nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Virüsün yayılmaması amacıyla 54 binden fazla tutuklu ve hükümlü geçici olarak serbest bırakılmıştı. (Ajanslar)

Yorumlar:

Yorum Yaz