İran'da koronavirüsten ölenlerin sayısı 147 mi, yoksa 4 bini geçti mi?

İran'da koronavirüs salgını yüzünden 23 kişi daha yaşamını yitirirken, hayatını kaybedenlerin sayısının 147'ye çıktığı belirtilirken, İranlı bir gazeteci ölü sayısının 4 binin üzerinde olduğunu rejimin salgını gizlemeye çalıştığını iddia etti.


Covid-19, İran'da başta başkent Tahran olmak üzere hızla yayılıyor. Ölen 147 kişi arasında eski Vatikan Büyükelçisi ve ülkenin önde gelen din adamlarından Hadi Hüsrevşahi, Düzenin Maslahatını Teşhis Konseyi Üyesi Muhammed Mirmuhammedi, İran'ın eski Şam Büyükelçisi Hüseyin Şeyhulislam ve Tahran Milletvekili Fatma Rehber de yer aldı.

Bu arada İranlı gazeteci Ali Javanmardi, "Elimdeki verilere göre İran'da virüsten dolayı hayatını kaybedenlerin sayısı 4 bini kişiyi aştı. Vaka sayısı ise 35 binin üzerinde" iddiası ortalığı karıştırdı.

Çin'den sonra en çok can kaybının yaşandığı İran'da virüs ilk kez 19 Şubat'ta Kum kentinde tespit edildi. Ülkenin tamamına yayılan virüsten dolayı hastalananların sayısı 4 bin 747'ye ulaşırken, 913 hastanın tedavi sonrası iyileştiği açıklandı.

Salgınla mücadele kapsamında büyük kentlerin girişlerinde halkın seyahatini kısıtlamak amacıyla kontrol noktaları oluşturuldu. Ülke genelindeki ilk ve orta dereceli okullar ile üniversiteler, spor ve sanatsal faaliyetler 20 Mart'a kadar iptal edildi.

İran'da 24 milletvekilinin de koronavirüse yakalandığı açıklanmıştı.İranlı gazeteci: Hükümet gerçekleri gizliyor, ölümler 4 bini geçti

Öteyandan Independent Türkçe'den Abdülhakim Günaydın'a konuşan gazeteci Ali Javanmardi, hükûmet yetkililerinin Koronavirüs konusunda gerçekleri halktan sakladığını söyleyerek, ölümlerin 4 bini geçtiğini iddia etti.

Korunma amaçlı kullanılan maske, jel ve sabun gibi temizlik ürünlerinin yok denilecek kadar az olduğunu ve fiyatlarının çok pahalı olduğunu belirten Javanmardi, ülke genelinde çarşı, pazarlarda faaliyet yürüten işyeri ve dükkanların yüzde 85'nin kapalı olduğunu söyledi.

'DURUM SANILANDAN DAHA  VAHİM'

İran genelinde durumun sanılandan çok daha vahim olduğunu dile getiren ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen İranlı akademisyen de, Kum Tahran ve Mahşehr gibi kentlerde ölü ve vaka sayısının açıklanandan çok daha fazla olduğunu söyledi.

Virüsten kaynaklı ölüm ve vaka bilgisinin dışarıya sızdırılmaması için Tahran yönetiminin ekipler kurduğunu kaydeden akademisyen, "İran Güvenlik ve İstihbarat Bakanlığı'na (İtlaat) bağlı birimler Saqez, Bane, Sine, Urmiye ve Mahabad gibi kentlerde doktor ve sağlık çalışanlarına ölüm ve vakaları saklamaları için baskı yapıyor. Doktorlar, virüsten dolayı ölenlerin ailelerine kalp krizi veya başka bir hastalıktan öldüğünü söylemek zorunda kalıyor" diye konuştu. (Ajanslar)


 

Yorumlar:

Yorum Yaz