Türkiye'de vaka sayısı 21 bine yaklaştı, can kaybı 425'i buldu

Sağlık Bakanı Koca, bugün itibariyle koronavirüs salgını sonuçlarını değerlendirdi


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Koronavirüs Bilim kurulu toplantısı sonrası basın açıklaması yapqtı.

Kocanın açıklamasına göre, 3 Nisan itibariyle vaka sayısı 2 bin 786, hayatlarını kaybedenlerin sayısı ise 69 oldu.  

Türkiye'de koronavirüsün ilk görüldüğü tarihten itibaren ise hayatlarını kaybedenlerin sayısı 425'e yüksilirken, virüs bulaqşan has ta sayısı  20 bin 921 olarak belirlendi.

Sağlık bakanı Koca, yapılan test sayısının 141 bin 146'ye çıktığını belinrtirken bugün itibariyle iyileşen hasta sayısının da 484 olduğunu bildirdi. 

İyileşen 69 hastamız daha var. Kayıp sayımız düne kıyasla az. Tablonun bütünü ise bize şunu söylüyor: Temas içinde olmamalıyız, araya mesafe koymalıyız, kendimizi izole etmeliyiz. Virüsün yayılmasını tedbirleri uygulayarak durdurabiliriz

?? http://covid19.saglik.gov.tr 

Resmi Twitter'da görüntüle
13,1 B kişi bunun hakkında konuşuyor

Koca'nın açıklamasına göre; Covid-10'dan ölümlerin 212'si, İstanbul'da 27'si İzmir'de 14'ü Kocaeli'nde meydana geldi.  
Bakan'ğın üç gün önce 46 olarak açıkladığı koranavirüs görülen il sayısı bugün itibariyle 56'ya yükselirken, halen 25 ilde koronavirüs vakasına rastlanmadı. 

Koca, başta İstanbul olmak üzere büyükşehirlerde hareketliliğin istenen seviyeye düşürülemediğini söyledi.

YOĞUN ORTAMLARDA MASKE ŞART

Bir gazetecinin maske ile ilgili sorunu yanıtlayan Koca, "Bilim Kurulu, özellikle yoğun ortamlarda maske takılmasını önerdi" dedi.

"Bilim Kurulumuz salgının riskle seyrettiği yerlerde hareketliliği kısıtlayıcı daha sıkı tedbirler alınması yönünde kararlar aldı" diyen Koca, "Büyüklerimizi uyarıyorum, evden çıkmayın" ifadelerini kullandı.

"56 ilde koronavirüs nedeniyle vefat yaşandı" bilgisini paylaşan Koca, tedavisi devam eden hastalardan 1251'inin yoğun bakımda olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Koca, "Türkiye'nin analizi, şu anda İstanbul'da bir kişi 16 kişiye bulaştırıyor" dedi.

Koca, bir Bilim Kurulu üyesinin koronavirüse yakalandığını açıkladı.

Sağlık Bakanı koca, virüsten ölenlerin yüzde 80'ine yakınını 60 yaş üstündekilerin oluşturduğunu belirterek sokağa çıkma yasağı ilan edilecek mi sorusuna da önceki günkü gibi bu konudaki karar makamının  Cumhurbaşkanlığı olduğu görüşünü yineledi.

Ayrıntılar gelecek. 

Yorumlar:

Yorum Yaz