Türkiye'nin Covid-19 tablosunda önemli değişiklik yok

Fahrettin Koca güncel koronavirüs tablosunu açıkladı. 10 Eylül'de bin 512 yeni vaka, 58 can kaybı


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı güncel koronavirüs verilerine göre, 58 yurttaş salgın nedeniyle yaşamını yitirirken, bin 512 kişi de enfekte oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, güncel koronavirüs verilerini açıkladı. Koca'nın açıkladığı yeni verilere göre salgın nedeniyle yaşamını yitirenlerin sayısı son 24 satte 58 kişi artarak 6 bin 895'e yükseldi.Türkiye'de açıklanan yeni verilere göre, bin 512 yeni vaka tespit edildi, bin 219 kişi de hastalığı atlattı. 

Türkiye'deki ağır hasta sayısı da bin 209 olarak açıklandı.

DOLULUK ORANLARI

Öteyandan bakan koca, Güneydoğu illerinde düzenlenen değerlendirme toplantılarına  katıldı.Toplantılarla ilgili Fahrettin Koca,bir basın toplantısı yaparak  şu bilgileriverdi:

"Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 52, yoğun bakım oranı 67."

"Aldığımız kararları ve bu illerimiz hakkında önemli haberleri sizlerle paylaşacağım."

"DSÖ Ofisi İstanbul’da açıldı. İstanbul Ofisi Covid-19 başta olmak üzere sağlık alanında insanların karşılaştığı tüm krizlere yanıt verebilme konusunda Avrupa ve dünya için rehber ve referans merkezi olacak."

"Koronavirüsün kesin tedavisi henüz bulunamamıştır. Ancak ülkemiz tedavi sürecinde başarılı ülkeler arasında yer almıştır. Hasta artışlarının olduğu illerin arasında; Van, Muş, Bitlis ve Hakkari vardır. Sıkıntı gördüğümüz illerin sağlık alt yapılarına da hızla müdahale ettik.""TEDBİRLER GÖZARDI EDİLDİ"

"Pandeminin başladığı aylarda alınan sıkı önlemler sayesinde vaka sayısını azaltmaya başlamıştık. Bizde Haziran ayında kontrollü sosyal hayat diyerek bir tedbir dönemi başlatılmıştır. Kontrollü sosyal hayat ile can kayıplarını ve ağır hastaları az sayıda tutmaktı."

"Orta Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerimiz sosyal ilişkileri öne çıkarken tedbirlerin gözardı edildiği ve vaka sayısında artış olduğu yerler oldu. Van, Muş, Bitlis ve Hakkar illeri de vardı. Bazı illerde hasta artışlarından sorunlar gördük. Valilerimiz ve sağlık yöneticilerimizle görüşecek alınması gereken tedbirleri gözden geçirdik."

 "Bölgede hasta sayılarındaki artış halen devam etmektedir. İllerde filyasyon için adresinde bulunamayanların oranı yüzde 9,2."

"Temaslı ve şüphelilerin kendilerini izole etmesi gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bir tek hasta kalmayıncaya kadar birlikte mücadeleye devam edeceğiz."

GRİP AŞISI

"Özellikle bu yıl dünyada grip aşısına talebin daha fazla olduğunu görüyoruz. Geçen yıldan daha fazla grip aşısı tedarik etme çabasındayız. Riskli hastalara grip aşısı ulaştırma noktasında sıkıntı yaşamayacağız."

"İstanbul'da şu anda yeni bir pandemi hastanesine ihtiyaç yok."

"Türkiye'de yaptığımız 13 aşı çalışması var. Bu aşı çalışmaları faz 1'e kadar gelmiş oldu." (İHA/ AA)

Yorumlar:

Yorum Yaz