Bir buçuk yılda 6 kez estetik ameliyatı olan kadın, Adli Tıp incelemesi istedi

Estetik mağduru 36 yaşındaki C.K., 30 kilo verdikten sonra vücudunu daha estetik hale getirmek isterken tam anlamıyla kabus yaşadı. 1.5 yılda 6 ameliyat geçiren “Ameliyat sonrası ne oturmak, ne yatmak mümkün” diyor.


İstanbul’da Kübra Boyraz isimli genç kadının güzellik merkezinde yaptırdığı dolgu sonrası hayatını kaybetmesi, estetik operasyonları nedeniyle yaşanan ağır mağduriyetleri de gündeme getirdi. Estetik mağdurlardan biri olan 36 yaşındaki C.K., 30 kilo verdikten sonra vücudunu daha estetik hale getirmek isterken tam anlamıyla kabus yaşadı. 1.5 yılda 6 ameliyat geçiren “Ameliyat sonrası ne oturmak, ne yatmak mümkün” diyen genç kadın, sağ göğsünün göbeğine değecek kadar aşağı düştüğünü, bacak germe ameliyatında cinsel organının bir kısmının bacağına yapışık hale geldiğini, kalçasının pantolon giyemeyecek kadar orantısız şekle dönüştüğünü söyledi.

Operasyonlarını yapan operatör doktor K.Z. hakkında avukatı aracılığıyla İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunan C.K., aynı zamanda 300 bin liralık tazminat davası açtı. C.K., estetik yaptırmak isteyen kadınlara ise “Çok araştırsınlar, seçtikleri doktora ameliyat olanlarla birebir konuşsunlar, sosyal medyadaki övgülere inanmasınlar, onlar hikaye. Parası düşük diye bakmasınlar, doktorun tecrübesi çok önemli” uyarılarında bulundu.

“ADLİ TIP İNCELEMESİ İSTİYORUM”

Toplam 20 bin 500 lira ödediği estetik operasyonları nedeniyle hem ağır sağlık sorunları yaşadığını, hem de vücuduna bakamaz hale geldiğini söyleyen C.K. 1.5 yıllık acı dolu estetik mağduriyetiyle ilgili olarak DHA muhabirine şunları söyledi:

"Son olarak 2020 yılında göğsünün sürekli kaburgasına baskı yapması nedeniyle artık hiç oturamaz hale geldiği için tekrar doktorlla iletişime geçtim. 'Mayıs ayında düzeltebilirim’ diyerek yeniden ameliyata aldı. Rapora ise, sadece ‘sağ göğüsten memnuniyetsizlik ve içindeki protezin bir santim yukarı alınması’ yazdı. Ama aslında göğüs silikonum göbeğime kadar düşecek haldeydi. Bu nedenle savcılıktan Adli Tıp incelemesi talebim var. Cinsel organ bölgemi daha çok keserek iyice küçülttü. Bu aşamadan sonra savcılığa suç duyurusunda bulundum. Çok kötü durumdayım bu kadar acı, maddi manevi sıkıntıdan sonra yeniden ameliyat olmak zorundayım. Başka türlü yaşanacak gibi bir durumda değilim.” 

“SORUŞTURMALAR HIZLI YÜRÜMEZSE MAĞDUR SAYISI ARTIYOR”

C.K.’nın avukatı Melda Merve Çakır ise doktor K.Z. hakkındaki suç duyurusunu, “Adam yaralama” suçlamasıyla yaptıklarını belirterek, bu olaylarda hem savcılıkların ve hem de Sağlık Bakanlığı’nın daha hızlı davranması gerektiğini ifade etti. Çakır, “Soruşturmaların ve disiplin incelemesinin uzun sürmesi hem mağduriyetlerin boyutunu, hem de yeni mağdurlar ortaya çıkmasına neden oluyor” dedi. Estetik mağduriyeti yaşayanların yasal haklarını sonuna kadar kullanması gerektiğini belirten Çakır, yasaların mağdurların yanında olduğunu, hukuk mücadelesinden mutlaka sonuç alındığını ifade etti.

DOKTOR K.Z.: “BU KOMPLİKASYONLAR OLABİLECEK ŞEYLER”

Suçlamalarla ilgili konuşan Dr. K.Z. ise şöyle söyledi:

“Hasta estetik müdahale için geldi ameliyatı gerçekleştirdik. Komplikasyonlar oluştu evet, bunlar sadece onda olmuyor, ilk değil son da olmayacak. Komplikasyonlar nedeniyle gerekli müdahaleyi yaptık, bunun için herhangi bir ücret de talep etmedik. Bu hastayı Adli Tabip görse ‘Elinize sağlık doktor bey’ der. Bu komplikasyonlar olabilecek şeyler, olmasa daha iyi ama olmuş. Gerekli müdahaleyi yaptık. Bunu bile suçumuzun kabulü olarak algılamışlar. Ne diyeyim Allah’ından bulsun. Bu olaylarda hep doktora yükleniliyor. Ben 15 yıldır uzman hekim olarak çalışıyorum hiçbir davam olmadı bugüne kadar” dedi.

Dr. K.Z’nin hakkında açılan tazminat davası için mahkemeye verdiği dilekçede de ameliyatları genel tıbbi uygulamalara uygun olarak usulünce yaptığını, komplikasyon ve risklere ilişkin aydınlatmanın detaylarıyla yapıldığını söylediği öğrenildi. Dr. K.Z., gelişen komplikasyonlarla ilgili takip ve tedavi yönteminin de yerinde ve genel tıbbi uygulamalara, literatüre uygun olarak yaptığını savunarak, davanın sigorta şirketine ihbar edilmesini talep etti.

Yorumlar:

Yorum Yaz