Korona'da adım adım pik noktaya: Bugün can kaybı 123 kişi, 4 bin 542 yeni 'hasta'

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye'nin 19 Kasım 2020 koronavirüs tablosunu açıkladı.


Pandeminin ilk günlerinden bu yana yaptığı bütün uyarılar doğru çıkan Dr. Serdar Savaş, bakanlar kurulu tarafından alınan yeni kısıtlamaların hiç bir işe yaramayacağını söylerken, salgının koşar adım pik noktaya yaklaştığını kaydetti.  Dr. Serdar Savaş, alınan son tedbirler için 'Halka karşı bir şeyler yapmış gibi görünmek istiyorlar. Açıklanan tedbirler de bu yüzden. Alınan kararların bu hastalığın yayılmasını önlemeye etkisi 'sıfır' dedi. Dr. Savaş'ın iddiasını son rakamlarda doğruluyor. Son üç günde  yeni hasta sayası iki kat artarken, Sağlık Bakanlığı son 24 saatte 4 bin 542 kişiye yeni tip koronavirüs (Covid-19) tanısı konulduğunu 123 kişinin ise yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Haftalık verilere göre, bu hafta hastalarda zatürre oranı yüzde 3,8, yatak doluluk oranı yüzde 54,7, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 70,8, ventilatör doluluk oranı yüzde 37,6, ortalama temaslı tespit süresi 11 saat, filyasyon oranı ise yüzde 99,6 olarak kayıtlara geçti.

Güncel verilere göre, son 24 saatte 157 bin 756 Kovid-19 testi yapıldı, 4 bin 542 kişiye hastalık tanısı konuldu. Son 24 saatte 123 kişi hayatını kaybetti, 2 bin 918 kişinin Covid-19 tedavisinin tamamlanmasıyla iyileşenlerin sayısı 364 bin 573'e yükseldi.

Fahrettin Koca Twitter hesabından yaptığı açıklamada "Bugün tespit edilen 4.542 hastamız var. Ağır hasta sayımız 3.850’ye ulaştı. Tedbirleri kendimiz alırsak, zorunlu kısıtlamalara mecbur kalmayız. Salgının seyrini lehimize çeviremezsek hayatımızın her alanında zorunlu tedbirler olabilir. Mücadeleye katılın." dedi.DR. SERDAR SAVAŞ: BUGÜN YAŞANAN TABLO SÜRPRİZ DEĞİL

Youtube'da yayın yapan Halkweb kanalının Satır Arası programında Atakan Sönmez'in sorularını yanıtlayan Dr. Serdar Savaş ise, alınan son önlemler  için 'Halka karşı bir şeyler yapmış gibi görünmek istiyorlar. Açıklanan tedbirler de bu yüzden. Alınan kararların bu hastalığın yayılmasını önlemeye etkisi 'sıfır' diye konuştu.

"Orman yangını çıkmış, binlece dönüm yanarken bahçe kadar yere ıbrıkla su dökmeye benzer. Bunlar gayrı ciddi, laubali, bir devlete yakışmayacak, bir cumhurbaşkanının ağzından söylenmeye yakışmayacak kadar ucuz hareketlerdir" diyen Dr. Savaş, ekim ayında İstanbul'da, Kasım ayında Türkiye'de yoğun bakım yatağı kalmayacağı şeklindeki uyarısının doğru çıktığını ve şu anda bu durumun yaşandığını söyledi. 

Bugün yaşanan tablonun sürpriz olmadığını ve kendisinin de bu konudaki tahminlerinin bilimsel metodla yapıldığını belirten Dr. Serdar Savaş, şu anda milyonlarca insanın virüs taşıdığını kaydetti. Savaş, "Virus ele güne karşı rezil olacağız, ortalık aydınlık ben bulaşmayayım mı diyecek. 20 yaş altındaki çocukları eve hapsetmenin faydası değil tamamen zararlı sonuçları vardır" dedi.
 
"SORUMLULUK VATANDAŞA DÜŞTÜ, '4M' KURALINI UYGULAYIN"

10 milyona yakın virüs taşıyıcının bunu bulaştırmaya devam ettiğini belirten Dr. Serdar Savaş, "Bundan sonra vatandaşlar ölmemek için kendi sorumluluklarını üstlenecekler" dedi ve "4M" kuralına mutlaka uymaları gerektiğini söyledi. Toplumun belli bir kesiminin tedbirsiz davranmakta ısrar ettiğini belirten Savaş, bunda vaka ve ölüm sayılarının şeffaf olarak açıklanmamasından kaynaklanan rehavetin de etkisi olduğuna dikkat çekti.

"TÜRK HALKINA SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINI UYGUN GÖRDÜLER"

Salgının başında alınması gereken 2 haftalık tam karantina uygulamasının ekonomik nedenlerle alınmadığını belirten Dr. Serdar Savaş, "Bu nedenle Türk halkına sürü bağışıklığını uygun gördüler, Türk halkı da sürü gibi bağışıklanıyor" dedi ve hükümetin salgın konusunda yapması gerekirken yapmadıklarını ve yapmaması gerektiği halde yaptıklarını açıkladı ve "Özellikle yapılmaması gerekirken yapılanlar affedilemez" dedi.

 Doktorların hiçbir dönemde bu kadar moralsiz ve yorgun olduğu bir dönem görmediğini belirten Savaş, meslektaşlarının bir yandan da hedef haline getirildiğini söyledi. Dr. Serdar Savaş, salgının en başından bu yanda yapılan en kritik hataları da tek tek sıraladı. YKS ve TYT sınavlarında yaşanan tabloyu hatırlatan Savaş, bu kez de KPSS sınavı için uyardı ve Ayasofya'nın açılışı sırasında virusun İstanbul'dan Ankara'ya taşındığını ve bu açılıştan sonra Ankara'da vaka sayısının patladığını söyledi. (KAZETE.COM.TR)

Yorumlar:

Yorum Yaz