Meme kanseri, akciğer kanserini geçti

Meme kanseri, ilk kez akciğer kanserini geride bırakarak geçen yılın en çok görülen kanser türü oldu. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, 2020 yılında yeni kanser vakasının yaklaşık yüzde 12'sini meme kanseri oluşturdu.


Dünya Sağlık Örgütü (WHO) meme kanserinin son yıllarda en sık görülen kanser türü haline geldiğini açıkladı. Son bulgulara göre dünya çapında geçtiğimiz yıl görülen yeni kanser vakasının yaklaşık yüzde 12'sini meme kanseri oluşturuyor.

Meme kanserinin ilk defa diğer kanser türlerini geriden bıraktığına dikkat çeken DSÖ kanser uzmanı Andre Ilbawi, son yirmi yıldır en sık görülen tür olan akciğer kanserinin ikinci sıraya gerilediğini, üçüncü sırada ise kolorektal yani kalın bağırsak kanserinin geldiğini belirtti.

WHO: Geçen yıl 2 milyon 300 bin kişiye yeni kanser tanısı konuldu

Dünya Sağlık Örgütü'nün, 4 Şubat Dünya Kanser Günü öncesinde hastalığa dikkat çekmek amacıyla açıkladığı verilerine göre, 2020 yılında yaklaşık 2 milyon 300 bin meme kanseri teşhisi kondu.

Obeziteye dikkat

Meme kanserinin kadınlar arasında en fazla görülen ve dünya çapında en fazla ölüme neden olan kanser türü olduğunu belirten WHO uzmanı, kadınlarda obezitenin meme kanseri için en bilinen sebeplerinden biri olduğuna ve diğer kanser türlerini de tetiklediğine dikkat çekti.

WHO diğer risk faktörleri arasında saydığı tütün kullanımı, az meyve ve sebze tüketimi, fiziksel aktivitenin azlığı ve alkol kullanımına karşı da uyarıda bulundu.

Kanser giderek daha yaygın hale gelebilir

Dünya nüfusu ve yaşam beklentisi arttıkça kanserin daha yaygın hale geldiğinin altını çizen Dünya Sağlık Örgütü uzmanına göre, 2020 yılında 19 milyon 300 bin olan yeni vaka sayısının 2040'ta 30 milyonu bulması bekleniyor.

WHO'nun araştırmasında yer alan ülkelerin yarısında teşhiste yaşanan gecikmeler, sağlık çalışanlarının aşırı baskı altında olması ve araştırma çalışmalarının olumsuz etkilenmesinden dolayı kanser tedavilerinin aksadığı görüldü. (EuroNews)

Yorumlar:

Yorum Yaz