WHO: Halen aşı yapılmayan 130 ülke var

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Genel Direktörü Dr. Ghebreyesus, toplam nüfusu 2,5 milyar olan yaklaşık 130 ülkede henüz corona aşısı uygulanmadığını açıklayarak, aşı stoğu bulunan ülkelere, fakir durumda olan ülkelere doz paylaşımında bulunması yönünde çağrı yaptı.


Cenevre’de basın toplantısı düzenleyen WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, corona virüsü aşısı üreten şirketlere aşı üretiminin artırılması yönünde çağrı yaptı.

Ghebreyesus, toplam nüfusu yaklaşık 2,5 milyon olan 130 ülkede henüz corona aşısının uygulanmadığını belirterek, zengin ülkelerin sağlık çalışanları ve 65 yaş üstü insanların aşılamasının ardından kalan dozların fakir ülkelerle gönderilmesi gerektiğini söyledi.

“Aşı üretiminde muazzam bir büyümeye ihtiyacımız var” diyen Ghebreyesus, “Sanofi, üretim altyapısını Pfizer-BioNTech aşısının üretimini desteklemek için kullanılabilir hale getireceğini duyurdu. Diğer şirketleri de bu örneği izlemeye çağırıyoruz” dedi.

Fransa merkezli Sanofi, geçen hafta yaptığı açıklamayla, bu yıl 100 milyondan fazla doz corona aşısı tedarik etmek için Pfizer’a yardımcı olacağını açıklamıştı.


Yorumlar:

Yorum Yaz